İrkut MC-21 MAKS Airshow’da 20 Sipariş Aldı

Paylaş
 

29 Ağustos 2019 günü yapılan açıklamaya göre ilk kez MAKS Airshow’da sergilenen  İrkut MC-21 tipi yolcu uçağı Moskova’da düzenlenen MAKS Airshow kapsamında 20 adet sipariş aldı. Tek koridorlu uçak piyasasını zorlayacağı tahmin edilen uçağı sipariş eden şirketler şöyle:

Kazakistan Havayolu şirketi Beks Air – 10 adet

Rus Havayolu şirketi Yakutia – 5 adet

İsmi açıklanmayan şirket – 5 adet

Geçtiğimiz gün Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir gösteri uçuşu yapan uçağın 3 versiyonunun MAKS Airshow’da sergilendiği açıklandı.

Bilindiği üzere MC-21 tipi uçaklar hala sertifikasyon aşamasında. Şirket yetkilileri uçağın son test kilometre taşları hakkında birkaç güncelleme yapıldığını açıkladı. Irkut, önce Rus makamlarından uçuşa elverişlilik sertifikası alıyor. Daha sonra uçağı Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansından (EASA) onay almayı planlamakta.

Irkut MC-21 bu güne kadar 175 adet uçak için kesin sipariş, yaklaşık 150 uçak için niyet mektubu aldı. MC-21, havayolu şirketlerine Batılı rakiplerden% 5 ila% 7 daha az işletme maliyetine olması ile avantaj sahibi.

Uçuş testi yapılanlar da dahil olmak üzere ilk prototip uçaklar, Pratt&Whitney PW1400G-JM turbofanları kullanmakta. Ancak, Irkut ayrıca Rus yapımı Aviadvigatel PD-14 turbofan motorlarını da kullanmak için kolları sıvadı. Montaj aşamasında olan dördüncü test uçağı PD-14 motorlarına sahip olacak.

Şirket, Irkutsk Havacılık Fabrikası’nın üretim kapasitesini yılda 72 adet MC-21 uçağına yapmak için çalışmalara başladığını duyurdu.Güneydoğu Rusya’da bulunan Irkutsk fabrikası, genel olarak geçmişte Sukhoi Su-30МК ve Su-30SM savaş uçaklarının yanı sıra Yakovlev Yak-130 ve Yak-152 gibi askeri eğitim uçaklar üretti.

Bu yazı 334 kere okundu.
Etiketler:
haberler irkut mc-21
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV