İstanbul’a İnemeyen Uçaklar Hakkında DHMİ’den Açıklama

Paylaş
 

Dün (17 Mayıs 2019) İstanbul Havalimanı ve çevresinde meydana gelen şiddetli yağış ve rüzgar yüzünden yakıt kritiğine giren  bazı uçaklar Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönelmiş ve yakıt ikmali yapıldıktan sonra yeniden İstanbul için kalkışlarını yapmışlardı.

Olayın ardından yetkili mercilerden açıklamalar yapılmaya başladı. Dün gece Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi konu hakkında bir açıklama yapmıştı.

Bugün (18 Mayıs 2019 ) ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi – DHMİ bir açıklama yaptı. Açıklamada:

“Hava koşulları nedeniyle 17.05.2019 günü İstanbul’daki havalimanlarına inmesi gereken bazı uçakların başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildiğine dair bazı medya organlarında yayınlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Havacılığın en önemli ilkesi uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması olup tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz meteorolojik koşulların bulunduğu zaman dilimlerinde bu koşulların sağlanması amacıyla gerekli tedbirler hızla hayata geçirilmektedir.

Bu kapsamda İstanbul hava sahasında beklenen, içerisindeki yatay ve dikine şiddetli hava akımları, türbülans, düşük görüş şartları, buzlanma gibi hava aracının uçuşunu imkansız hale getiren ve pilotlar tarafından katil bulut olarak adlandırılan cb bulutları, özellikle 1.500 feet altında iniş /kalkış hattında hava araçlarının kaza kırımına yol açmaktadır.

Bu nedenle söz konusu cb bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı’nda değil tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı’nda 468 seferden sadece 8’si, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 94 seferden sadece 2’si divert edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir.

Bu süreçte Kuruluşumuz personelinin özverili çalışmaları sayesinde hiçbir emniyetsizlik yaşanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin açıklaması:

Bilal Ekşi’den İstanbul Havalimanı’na İnemeyen Uçaklar Hakkında Açıklama

Olayı hatırlayalım:

Uçaklar İstanbul’a İnemiyor Çorlu’ya Yönleniyor

 

Bu yazı 461 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV