İsviçre Hava Gösteri Ekibi Gösteri Yerini Şaşırdı

Paylaş
 

 F-5E Tiger tipi uçaklar ile gösteri yapan “Patrouille Suisse” akrobasi ekibi  hedeflerini yaklaşık 6 km kaçırdı.

İsviçre Hava Kuvvetleri’nin “Patrouille Suisse” gösteri ekibi 6 Temmuz 2019 Cumartesi günü sıradışı ve biraz utanç verici bir “olay” yaşadı: Ekibin jetlerinin Basel’in kuzeybatısındaki İsviçre’nin Langenbruck üzerinde gösteri yapması planlandı. İsviçreli havacılık öncüsü Oskar Bider’in ölümünün 100. yıldönümünü anma töreninin yapıldığı yerde yapılması planlanan gösteri , ekibin hedefi 6 km geçerek Mümliswil’in üzerinden uçtular.

https://i0.wp.com/theaviationist.com/wp-content/uploads/2019/07/flyover-locations.jpg?ssl=1

İsviçre Hava Kuvvetleri sözcüsüne göre, “talihsiz koşullar”, hatanın temel nedeni idi. Le Matin gazetesinde yayınlanan bilgilere göre, gösteri yerine yaklaşma sırasında, ekibin lideri, Mümliswil’de büyük bir festival alanı görünce burasının festival alanıolduğunu ve gösterinin burada yapılacağını sandı. Aslında İsviçre’nin kuzeyindeki Mümlisvil kasabasında ise 31. yodel festivali düzenleniyordu: Bu festivale katılan insanlar plansız gösteriden keyif aldılar.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada

“Bu tür gösteriler , genellikle haritalar, saat ve yerdeki görsel referanslar kullanılarak VFR (Görsel Uçuş Kuralları) ve VMC (Görsel Meteorolojik Koşullar) altında yapılmakta. Aynı zamanda, ekibin uçurduğu altı eski F-5E Tiger jeti, doğru hedefe, doğru zamanda ulaşmada yardımcı olacak GPS veya diğer modern teknolojilerle donatılmamıştır. ” ifadeleri kullanıldı.

Ülkemizde de disiplinleri ile göz dolduran Türk Yıldızları ve Solotürk gösteri ekiplerinin gösteri alanında da bir yer irtibat istasyonu her gösterilerinde bulunmakta ve yapılması muhtemel olası hataların bu şekilde önünde geçilebilmekte, kusursuz, disiplinli gösterilerin yapılması sağlanmakta. Kanla yazılan havacılık kurallarının bu şekilde önemini, havacılıkta hiç bir şeyin şansa bırakılmayacağını bu olayla bir kez daha anlamış bulunuyoruz.

Bu yazı 506 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-5 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV