İtfaiye Uçaklar Yangına Neden Kırmızı Madde Dökerler?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Günümüzde büyük yangınlarla, orman yangınları ile ulaşılması güç olan coğrafyalardaki yangınlara helikopter ve çoğunlukla uçaklar ile müdahale ediliyor. Helikopterler yangına normal su ile müdahale ederken uçakların kırmızı bir madde ile yangına müdahale ettiklerine şahit olmuşuzdur. Peki uçakların yangın mahalline atış yaptıkları o kırmızı madd ne? Nelerden oluşuyor?

Aslında uçakların yangın mahalline bıraktıkları o madde sıvıdan ziyade kimyasal bir karışım. İçinde vurma noktasına gelene kadar buharlaşmasını önlemek için “yangına battaniye görevini görmesi için” guar sakızı yada kil bulunuyor. Bu yoğunlaştırıcı karışım sudan daha etkili ve daha çok alan kaplamaya yardımcı oluyor. Peki bu karışımın rengi neden kırmızı?

Karışıma kırmızı rengini vere bildiğimiz demir oksit yani pas. Bu rengin eklenmesi aşağıda çalışan itfaiyecilere hangi alanda çalışıldığı hakkında yardım etmesi konsunda yardımcı olmaktadır.Karışıma yangından sonra bitkilerin yeniden büyüyüp gelişebilmesi için gübre de eklenmekte. Kırmızı malzeme yangını söndürmekten ziyade yavaşlatıcıve geciktirici bir özelliğe sahip olup itfaiyeciler için bölgeye ulaşmalarında zaman kazandırmaktadır. Ayrıca kırmızı maddenin bulaştığı yerlerden kolaylıkla yıkanabilme özelliği de mevcut.

 

Bu yazı 1945 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV