Jupiter ( Jupiter Aerobatic Team ) – Endonezya

Paylaş
 

Jüpiter Akrobasi Ekibi, kırmızı ve beyaz boyalı altı adet KT-1B Wongbee uçağıyla gösterilerini yapmakta. 2008 yılından günümüze kadar gelen tarihe sahip gösteri ekibi Endonezya Hava Kuvvetleri akrobasi  gösteri takımıdır. Ekip, Skadik (Skadron Pendidikan / Eğitim Filosu) 102, Adisucipto Uluslararası Havaalanı, Yogyakarta’da üslenmekte. Jüpiter akrobasi ekibinin uçakları beyaz duman jeneratörleri ile donatılmıştır. “Jüpiter Akrobasi Takımı (JAT)” pilotlarınınm hepsi öğretmen pilotlardan oluşmakta. Takım, Endonezya Hava Kuvvetleri eğitmenlerinin çağrı işareti olan sonra “JUPITER” olarak biliniyor.

Asıl ekip 1996 yılında, yine  Endonezya Hava Kuvvetleri bünyesinde ekibi kurulmuş ve  ve sekiz tane BAE Hawk Mk ile donatılmıştı. Skadik’ten 53 uçaklık 103. Eğitim filsosundan seçilen “Jüpiter” ‘ler ilk kez 23 Eylül 1997’de sahneye çıktılar. 2001 yılında takım, “Elang Biru” takımıyla birleştikten sonra “Jupiter Mavisi” oldu 1990’ların sonlarında mali krize kadar gösterilerini yaptılar.

Mali kriz atlatıldıkatan sonra “Jupiter Aerobatic Team” (JAT), 2008 yılında 4 adet Kore menşeli Kore Havacılık ve Uzay Sanayi KT-1B Wongbee eğitim uçağı kullanılarak yeniden oluşturuldu. Bu yeni ekibin ilk halka açık gösterisi 4 Temmuz 2008’de Yogyakarta’da yapıldı ve ikinci gösterisi Kasım 2008’de Jakarta’da yapıldı.

2010 yılında, iki yıllık bir sessizliğin ardından JAT, Avustralya Roulettes gösteri ekibinin yardımıyla bir eğitim programı başlattı. 2010 yılının Eylül ayında Avustralya’ya, East Sale, Victoria, Avustralya’daki Roulettes ile birlikte yapılan  manevraları gözlemlemek ve uygulamak için iki JAT pilotu Avustralya’ya gönderildi. 8 Kasım 2010’da, Roulette eğitmenleri daha sonra Jakarta’nın Halim Hava Kuvvetleri Üssü’nde, altı JAT üyesinin her birinin kendi uygulamaları sırasında “Roulettes” PC-9’ların arka koltuğunda uçmak sureti ile JAt eğitimlerine katıldı.

2011’de JAT,  altı uçaklık sayıya yükseldi ve Endonezya bayrağının renklerine benzeyen yeni bir kırmızı-beyaz renklerini aldı. Bu yeni altı uçaklık kompozisyonla ilk gösteri Endonezya Hava Kuvvetleri’nin yeni seremoni töreninin başlatılmasında 16 Mart 2011 tarihinde Yogyakarta’da yapıldı. İkinci hava gösterisi 9 Nisan’da Cakarta’da TNI AU’nun 65’inci yıldönümündeydi ve üçüncüsü 17 Nisan 2011’de yine Yogyakarta’daydı.

İndoenasian Air Force Jupiter Aerobatic Team

İlgili resim

Bu yazı 860 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV