Karadeniz Üzerinde İstihbarat ve Keşif Uçakları Yoğunluğu

Paylaş
 

Karadeniz Üzerinde İstihbarat ve Keşif Uçakları Yoğunluğu.

Karadeniz üzerinde normalde hemen hemen her gün amerikaya ait insansız hava araçları veya istihbarat uçaklarını görmek artık rutin sayılıyor.

Ancak özellikle bugün ( 15 Eylül 2020 ) günü ingiliz, amerikan ve natoya ait bir çok istihbarat, erken uyarı ve keşif uçağının Karadeniz üzerinde toplanması ve görev yapması dikkatleri çekti.

Sabah saatlerinden itibaren ingiltere hava kuvvetlerine ait RC-135W Rivet Joint tipi uçak RRR7262, Global Express Sentinel R.1 tipi uçak ise RRR9986 uçuş kodları ile ingilterenin Kıbrıs’ta bulunan Akrotiri hava üssünden kalkarak yunanistan, bulgaristan havasahaları üzerinden Karadeniz’e geçti ve özellikle Karadeniz’in batı kısmında görev icra ettiler. Bütün bunlar olurken yine aynı hava üssünden kalkan ingiltere hava kuvvetlerine ait A330 MRTT tipi tanker uçak ise RRR9913 uçuş kodu ile uçaklara yakıt ikmali yapmak için bölgedeydi. Bu uçakta aynı rota üzerinden Karadeniz’ geçmişti.

Resim

1qBHVe

Bunlar Karadeniz üzerinde uçarken Karadeniz kıyısına kadar bir başka ingiliz hava unsuru, ZH101 kuyruk numaralı Boeing E-3D Sentry ( AWACS ) tipi erjan uyarı uçağı  sokulmuş ve Romanya üzerinde biraz turladıktan sonra aynı bölgeye doğru hareket ederek o da aynı bölgede görev yapmaya başladı. Anca bu uçak bölgede diğer uçakların aksine ingiltere hava kuvvetleri adına değil Nato adına bölgedeydi.

https://pbs.twimg.com/media/Eh9IRGuX0AEzOqo?format=jpg&name=large

ingilizler Karadeniz’in batı kısmını izlerlerken amerikalılarda boş durmamış onlarda bölgeye uçak göndermişti. Bölgede görev yapan RC-135W Rivet Joint tipi uçak SETH22 uçuş kodu ile Karadeniz’in batı kısmında aynı saatlerde uçarak görevini yapmıştı.

Resim

İstihbarat ve keşif uçakları Karadeniz üzerinde cirit atarken Natoya ait bir başka erken uyarı uçağı  bölgeye geliyordu. Natoya ait LX-N90452 kuyruk numaralı bir başka AWACS tipi uçak Bulgaristan üzerine gelerek NATO01 uçuş kodu turlamaya başlamıştı. Yakınlarında ise amerika hava kuvvetlerine ait P-8 Poeidon tipi denizkarakol uçağı da uçuş kodu olmadan görev için Karadeniz’e doğru gidiyordu.

oP6kZm

AWACS Bulgaristan üzerinde turuna devam ederken amerikan P-8 Poseidon tipi uçak Karadeniz’in günye kısmında, Türkiye’ye yakın bölgede 20000 feet seviyelerinde turlayarak görevini yapmaya başladı.

STZVee

Haberin yayına hazırlandığı saat 20:00 civarına kadar Karadeniz üzerindeki genel amaçları istihbarat olan uçakların hareketleri bu şekildeydi.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi daha önce amerikanın rutin insansız hava araçları hareketinin yerini artık hemen hemen her gün bölgeye gelen ingiliz, amerikan ve nato istihbarat, sinyal ve keşif uçaklarını görmeye başladık ve bu hareketlilik günden güne artmakta. Tabi bu hareket eğitim de olabilir. Ama bölgede bu kadar bu tarz görev uçaklarının da olması oldukça düşündürücü.

Bu yazı 207 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV