Klozet Bombası! – The Toilet Seat Bomb!

Paylaş
 

Merhaba dostlar! Bugün gerçekten ilginç bir hikaye ile karşınızdayım. Biliyorum, başlık sizi meraklandırdı: Klozet Bombası!

4 Kasım 1965 Amerikan Hava Kuvvetleri için özel bir gündü. O gün ile birlikte, Vietnam’a toplamda 6 milyon pound (2721 ton) bomba atılmış olacaktı. Bu gün kutlanmayı hak ediyordu.

Bu kutlama uçuşu için VA-25 filosuna bağlı bir A-1H Skyraider uçağı seçilmişti. Uçağı VA-25 filosunun komutanı Clarence J. Stoddard kullanacaktı.

Ancak bu özel uçuşta, aynı zamanda ‘özel’ bir mühimmat da taşınacaktı.

USS Midway uçak gemisinde, hasar gören bir klozet, çöpe atılmayı bekliyordu. Bunu gören Stoddard, bu klozeti bir mühimmata dönüştürmeyi düşündü.

Bunun için klozetin çevresine metal bir çerçeve yapıldı. Ayrıca klozete, operasyonel olmayan bir fünye ve kanatçıklar takıldı.

Görev bölgesine gelen pilot, saha kontrolörüne taşıdığı mühimmatı bildirmek zorundadır. Stoddard, standart prosedüre göre yükünü bildirdi ve ekledi ‘Sani-Flush isimli özel bir bombamız da var!’

Yer kontrolörü şaşırdı ama göreve izin verdi. Uçağın kanadına takılı klozeti gördüğünde ise daha çok şaşırmıştı.

Stoddard, hedefin üzerine klozeti de atmıştı, böylece kendisi, tarihin en buyuk eşek şakasının baş rolü olmuştu.

…Murat Deniz Şenol…

Hello, fellas! I’m here today with a really interesting story. I know, the title made you curious: Toilet Seat Bomb!

November 4, 1965 was a special day for the American Air Force. By that day, a total of 6 million pounds (2721 tons) of bombs would have been thrown into Vietnam. That day deserved to be celebrated.

An A-1H Skyraider aircraft of the VA-25 squadron was selected for this celebration flight. Clarence J. Stoddard, the commander of the VA-25 squadron, will use the aircraft.

However, this special flight would also carry a ‘special’ ammunition.

On the USS Midway aircraft carrier, a damaged toilet seat was waiting to be thrown away. Seeing that, Stoddard thought about converting this toilet into an ammunition.

A metal frame was built around the toilet seat. In addition, the toilet seat was fitted with a non-operational detonator and ailerons.

The pilot arriving at the mission area is obliged to inform the area controller of the ammunition it carries. Stoddard reported his load according to the standard procedure and added ‘We also have a special bomb called Sani-Flush!’

The ground controller was surprised but allowed the mission. He was more surprised when he saw the toilet seat mounted on the wing of the plane.

Stoddard also threw the toilet bowl on top of the target, so that he became the lead of the greatest practical joke in history.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 847 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV