Kombi Uçaklar

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Konumuz ülkemiz ve çevre ülkelerin pek yabancı olduğu bir uçak tipi “Kombi uçaklar“.  Kombi uçaklar bildiğimiz yolcu uçağının yarısının kargo güvertesi yarısının ise yolcu güvertesi olarak kullanılan modelleridir. Hemen her modele uyarlanabilir. En meşhurları ulaşımın yılın hemen her zamanı ulaşımın sıkıntılı olduğu Alaska dır. Bilindiği üzere Alaska yılın hemen hemen bütününde hava şartları dolayısıyla karayoluyla ulaşılamayacak kadar güç bir coğrafyaya sahip. Bu yüzden bazı şehirler arasında yolcu taşınırken aynı zamanda yükte taşınmakta. Şimdi işleyeceğim konu Alaska Havayollarının bir kombi 737 si.. Örnek olarak bunu alıp siz havacılık meraklılarına elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım.
Boeing 737 ülkemizde çoğu havayolu tarafından sıkılıkla kullanılan bir model. En çokta yolcu modelini görüyoruz. Sadece bir kaç tane ülkemizde 737 Kargo modeli görmüşüzdür. TNT havayollarının Sabiha Gökçen Havalimanına gelen ve arada Atatürk Havalimanında gördüğümüz üzerinde Solinair yazan MNG havayollarının kargo 737 leri. İşte bu bildiğimiz 737 nin yarsının ayırmışlar ve kokpitten geriye doğru 4 konteynerlik bir mesafede koltukları sökerek yarısınıdan sonrasındada koltuklar bağlı vaziyette seferlerini yapmakta. Aşağıda uçağın içinin yereşim ve koltuk planını görmektesiniz.

Son olarak belirtmekte fayda var. Her ne kadar ülkemizin konumu ve yapısı itibarı ile bu tip uçaklar bizlere uzak olsada böyle model ve tipte uçakların olduğunu siz havacılık meraklılarına bilenlere hatırlatmak bilmeyenlerede öğretmek için dilimin döndüğü elimizden den geldiği kadar anlatmaya çalıştık. Nihayetinde profesyonel olmasakta kıyısından köşesinde havacılıkla alakalıyız. Aşağıdaki fotoğraflarda ise Alaska havayollarının bir kombi 737-400 ünü görüyoruz. dışarıdanda içeridende alışık olmadığımız için bizlere çok acayip geliyor.

 

 

Bu yazı 2158 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 genel
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV