Kovulmanın Sürüklediği İntihar – EgyptAir 990

Paylaş
 

Selam dostlar! Bugün havacılık tarihinin en gizemli ‘kaza’larından birinden bahsedeceğiz; EgyptAir uçuş 990.

31 Ekim 1999 gecesi, EgyptAir’e ait 10 yaşında bir Boeing 767-300ER, ‘Los Angeles- New York- Kahire’ seferinin ikinci kısmı olan New York – Kahire seferi için New York JFK havaalanından 203’ü yolcu 14ü mürettebat toplam 217 kişiyle havalandı.

Uçağın kaptan pilotu bir Mısır Hava Kuvvetleri emeklisi olan, 57 yaşındaki Ahmed El-Habashi. Kaptan El-Habashi 6300ü 767’de olmak üzere toplamda 14,400 saatlik uçuş deneyimine sahip. Ancak uçağın kontrolü bugün 37 yaşındaki yardımcı pilot Adel Anwar’daydı.

Uçuş süresi neredeyse 10 saat olduğu için uçakta iki farklı uçuş ekibi bulunuyordu. Bu iki ekip uçağı dönüşümlü olarak uçuracaktı. İkinci ekip ise 52 yaşındaki Raouf Noureldin ve 59 yaşındaki yardımcı pilot Gameel Al-Batouti’den oluşuyordu. Aynı zamanda havayolunun Boeing 767 şef pilotu Kaptan Hatem Rushdy de uçakta bulunuyordu.

Uçuşun ilk bir saati oldukça sakin geçmişti. Bir süre sonra yedek yardımcı pilot Al-Batouti henüz görev saati gelmemiş olmasına rağmen kokpite gelip yardımcı pilot Anwar’dan görev değişimi istedi.

Anwar ilk başta bu isteği reddetse de neredeyse babası yaşındaki Al-Batouti’ye daha fazla itiraz etmedi ve koltuğunu ona devrederek dinlenmeye geçti.

Bir süre sonra Kaptan El-Habashi tuvalete gitti ve Al-Batouti kokpitte yalnız kaldı.

Mısırlı otoriteler birazdan anlatacağım bilgilerin doğru olmadığını , uçağın mekanik bir arıza yüzünden düştüğünü iddia ediyor, okurken bunu da göz önünde bulundurun. Benim anlattıklarım ise uçağın Kokpit Ses Kayıtlarına dayanmaktadır.

Al-Batouti uçağın ayarlarını değiştirdi ve uçağı hızlıca Atlantik Okyanusu’na doğru dalış yapacak şekilde ayarladı. O sırada uçak 11,000 metre yükseklikte seyir halindeydi.

Bu esnada Al-Batouti sürekli olarak ‘Ana aetamid ealaa Allah( Allah’a güveniyorum)’ cümlesini mırıldanıyordu.
Al-Batouti’nin bu sıra dışı manevrası yüzünden uçağın içinde neredeyse ağırlıksız bir ortam oluşmuştu. Kaptan El-Habashi kokpite dönmekte zorlanıyordu.

Sonunda kokpite ulaştığında ise şaşkına dönmüştü, yardımcı pilota “Ne yapıyorsun sen?” diye sordu. Al-Batouti yanıt vermedi, tek söylediği yine ‘Ana aetamid ealaa Allah’ cümlesi oldu. El-Habashi ikinci şaşkınlığını motorların kapatıldığını görünce yaşadı. Yardımcı pilota yönelttiği “motorları mı kapattın?” sorusu da yine aynı şekilde yanıtsız kalmıştı.

Bir süre sonra uçak 18,800 feet (5,640 metre) yükseklikte aşırı hız yüzünden parçalanarak radar ekranlarından kayboldu.

Gelelim Al-Batouti’nin bunu neden yapmış olabileceğine. Al-Batouti iş arkadaşları tarafından fazlasıyla çapkın ve askıntı biri olarak tanımlanıyordu. Hatta bu konuda bir çok rezalet çıkardığı ve patronlarının bu sebepten yaşı ve tecrübesi yetmesine rağmen kendisini kaptanlığa terfi ettirmeyip yardımcı pilotlukta bıraktığı da söylenenler arasındaydı.

Ve artık son damlada Al-Batouti artık kovulmuştu. Bu son uçuşuydu. Mısır’a döndükten sonra bir daha EgyptAir için uçamayacağı kendine söylenmişti. Bunu umursamamış gibi yapsa da psikolojisi oldukça bozulmuştu.

Yorum sizlerin…

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 2258 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV