Kuzey Kıbrıs Hava Servisleri ( Northern Cyprus Air Services ) Trans Anatolian Airlines

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu

Kuruluş: 1979

ICAO Kodu : TZT

IATA Kodu : FB

Merkezi : Elmadağ – İstanbul

Çağrı Adı : Medatours

Sınıf: Uluslararası tarifesiz kargo

Satatü: 1982 yılında kapandı.

Lübnan uyruklı iş adamı Jakob Bansa yabancı olmadığı sektör olan hava taşımacılığına aşinaydı. Liberya Monrovia merkezli 1962 yılında kurmuş olduğu Trans Africa Airways havayolu şirketi aracılığı ile DC-4 tipi uçaklarile Nijerya ve Liberya’dan Lübnan ve Suriye’ye kargo taşımacılığı yapmıştı. Bansa 70’li yılların sonunda Kıbrıs’ta yetişen taze meyve ve sebzeyi Avrupa ülkelerine taşıyacak bir kargo şirketinin kazançlı bir faaliyet olabileceğine inanmıştı. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Kesimi’nin uluslararası arenada tanınmamış olması sıkıntılar doğuracaktı. Zire Kuzey Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları haricinde hiç bir şirket sefer yapamıyordu. Yapan şirkette sadece Türkiye’ye uçabiliyordu.

1979 yılının yaz aylarında bir grup Türk ve KuzeyKıbrıs’lı iş adamı birleşerek Northern Cyprus Air Services ( Kuzey Kıbrıs Hava Servisleri ) limited şirketini kurdu. Ancak bir süre sonra Kıbrıs’ın politik durumu nedeniyle şirket isminin ilgi görmeyeceği düşünülerek isim Trans Anatolian Airlines ( Trans Anadolu Havayolları ) olarak değiştirildi. Ancak yine KTHY gibi bu şirkette direk Avrupa ülkelerine uçamayacak uçuşlar Türkiye üzerinden bağlantılı olarak yapılacaktı.

Bu bilgilerin dışında yapılan araştırmalarda Northern Cyprus Air Services yada diğer adı ile Trans Anatolian Airlines hakkında hiç bir resmi belge olmadığı görülmekle birlikte adı geçen şirketin Türk Sivil Havacılık Dairesinden’de işletme izni aldığına dair hiç bir belgenin olmadığı bilgisine ulaşılmıştı. Ancak şirketin 4 adet wet lease olarak kiralık 4 adet DC-8 tipi uçağı mevcuttu.  Uçakların bazı zamanlarda Türkiye üzerinden uçuşlar yaptığı ve uçuş kodlarının FB ( Bursa Havayolları Kodu ) ve TZT ile başlayan kodlarla uçuş yaptığı görülüyordu.Ayrıca kiralanan uçakların hiç birinin dış imajında değişiklik yapılmadığı da bir başka bilgiydi.

(Şirketin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Şirketin filosunda kiralık olarak bulunan uçaklar:

N8033U  – Douglas DC-8-21 – Transport Aerien Centrafricain – Mayıs 1979 – Kasım 1979

N8015U  – Douglas DC-8-21 – Fiesta Air – Ağustos 1979 – Aralık 1979

N354FA  – Douglas DC-8-43 – F.B Ayer – Ağustos 1979 – Aralık 1979

N353FA  – Douglas DC-8-43 – F.B Ayer – Ağustos 1979 – 1980

Diğer Sivil Havacılık Yasası Öncesi Girişimler İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 1207 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV