LAN Chile Uçağının İlginç Rotası

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Uçakların rotalarının neden düz değil de yay gibi olduğunu sizlerle daha önce paylaşmıştık. Yakıttan ve zamandan tsarruf etmek için çoğu havayolu şirketi hava şartlarının elverdiği sürelerde ellerinden geldiği kadar rotalarını kuzeyden yapmaktalar. Kısaca bahsetmek gerekirse örneğin Dubai’den New York’a giden bir uçak düz rota yerine dünyanın yapısı sebebiyle olabildiğince kuzey kutbuna yakın bir rota seçerek rotaya göre ciddi anlamda zamandan ve yakıttan tasarruf etmekteler. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

Flightradar gibi uçak takip sitelerinden aşina olduğumuz kuzeyli yay şeklindeki rotalar artık gözümüze normal gelmekte. Ancak bir rota var ki gerçekten ilgi çekici. Kuzey Amerika havayolu şirketlerinden LAN Chile şirketinin 804 ve 805 sefer sayılı uçuşu gerçekten ilginç.

Şirketin LA805 sefer sayılı Santiago – Melbourne ve LA804 sefer sayılı Melbourne – Santiago seferlerini yapan Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçakları Ekim 2017’den beri bu rotada uçmakta. Rotanın ilginçliği ise az önce de bahsettiğim üzere alışılagelmiş kuzeyli rotadan çok farklı. Uçaklar güneyden geniş bir yay çizerek Antarktika kıyılarına yaklaşıyor ve yeniden bu kıylardan uzaklaşarak rotası gereği hedefien varıyor. 11.318 km lik uzaklığın gidiş zamanı 13 saat 44 dakika olurken geri dönüş zamanı ise 11 saat 55 dakika olarak belirtilmiş.

İşteo ilginç ve belkide tek rotanın flighradar sitesindei verisi.

Bu yazı 881 kere okundu.
Etiketler:
boeing 787 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV