Lockheed Türk F-35 Uçaklarına Müşteri Arıyor. Uçaklar Arizona’ya Çekildi.

Paylaş
 

Lockheed Türk F-35 Uçaklarına Müşteri Arıyor. Uçaklar Arizona’ya Çekildi.

F-35’leri Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne teslim eden amerikalı uçak üreticisi Lockheed Martin firması, daha önce Türkiye’ye verilmesi planan diğer F-35’lerin montajını sürdürüyor.

Ancak Lockheed montajı yapılan ve testleri süren 4 uçağın Arizona’da bulunan Luke Hava Üssüne gönderdiği ve uçakların burada depolanacağı, söylentilere göre şirketin uçaklara müşteri aradığı öğrenildi.

amerika Savunma Bakanlığı (Pentagon) Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını daha önce duyurmuş bu haberi sizlerle paylaşmıştık.

Ancak Türkiye şu an resmi olarak programdan henüz çıkarılabilmiş değil. F-35’in en kritik parçalarını Türk şirketlerin ürettiği bir ortamda Türkiye’yi programdan çıkarmak en az 1 yıl süreceği tahmin ediliyor.

Buna karşın amerika, Türkiye’nin hakkı olan F-35’leri teslim etmedi ve Türk pilotların eğitimini durdurdu.

Üretici Lockheed Martin firması Türkiye’ye verilmesi planlanan 4 adet F-35 uçağı Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne teslim etti.

Bu 4 uçağın dışında Türkiye’nin alması gereken diğer uçakların da montajının sürdüğü belirtildi.

F-35’lere müşteri arayan amerika, Polonya ve Yunanistan’dan gelen teklifleri değerlendiriyor. Bunun yanı sıra Finlandiye ve İsviçre’ye de tedarik programına girmeleri için teklifte bulunuldu.

Ensonhaber.com

 

 

Bu yazı 480 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-35 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV