Lodos Ve İstanbul Atatürk Havalimanı Trafiği

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İstanbul Atatürk Havalimanı hava trafiği genelde çok yoğun ama kalkış ve iniş pistleri farklı olduğu için ve birbirlerini kesmedikleri için sıkışmalar olsa da trafik lodos rüzgarları estiği zamanki gibi sıkışmıyor.  Peki Lodosta neden Atatürk havalimanı trafiği sıkışıyor?

Sebebi iniş için kullanılan 23 pisti ile kalkış için kullanılan 17 pistlerinin birbirlerini kesmeleri. Kalkış yapmak isteyen uçak iniş yapan uçağın pisti terketmesini beklemek zorunda. Sebebi ise olası bir pas geçme durumunda iniş yapan ve pas geçmeyi yapan uçak ile kalkışı yapan uçağın rotalarının kesişmesi. Bu yüzden Atatürk havalimanı trafiği  lodosta oldukça yoğunlaşıyor. Bu gece yine etkili olan lodos trafii bayağı olumsuz yönde etkilemekte. Yaklaşma yapmak isteyen çoğu uçak bekleme noktalarında iniş için izin bekliyorlar.

Ancak bu durumda bazen trafiğin sıkışmaması adına “Bulked Landing ( Balked Landing ) adı verilen bir pas geçme proesdürü uygulanıyor. Geçtiğimiz gün bu prosedürü yapmakta geç kalan iniş yaparken pas geçen  bir uçağın pilotu kalkış yapan başka bir uçağın  yolunu ihlal etti ve BURADA ve BURADA paylaştığımız haberlere konu oldu.

Bu yazı 1571 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV