Meksika’lı Havayolu Şirketi Rus Uçağıyla İlgileniyor

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Meksika’lı havayolu şirketi Mexicana şirketinin başkanı Miguel Aleman Velasco Rus basın kanalı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada Irkut MC-21 tipi uçakla ilgilendiklerini ve satın alabileceklerini açıkladı.

Velasco, Rusya Ticaret  ve Sanayi Bakanı Denis Manturov ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada  “Uçağın bileşenleri daha hafif olduğu için yakıt tüketimi daha az düzeyde olacak. Motorları Kuzey Amerika üretimi ancak Rusya’nın önümüzdeki süreçte  kendi motorlarını yapacağını umuyoruz, bu da jetin daha da hafifleşmesini sağlayacak” diye konuştu.

Rusya, modele ve koltuk konfigürasyonuna bağlı olarak 151 ila 212 yolcu taşıyabilen, çift motorlu, kısa mesafeli ve orta mesafeli bir jet uçağı olan Irkut MC-21 üzerinde hala çalışıyor. Jet, kitlesel pazar seyahat endüstrisinin Boeing 737 ve Airbus A320 ile rekabet edebilmesi için tasarlandı.

Üretici, uçağın Sovyet yapımı yolcu uçaklarıyla yaşlanan filosunun yerini alacağını ve nispeten düşük fiyat ve daha yüksek seyir hızı sayesinde küresel pazarda pay sahibi olmasını umuyor.

Uçağın ilk  prototipleri Pratt & Whitney PW1400G motorlarıyla güçlendirilirken, iç pazarlar için yeni PD-14 motor kullanılması planlanıyor. Bu yılın Mayıs ayında ilk uçuşunu İrkutsk kentinde gerçekleştiren MC-21’in sınıfında en geniş gövdeye sahip olması nedeniyle yolcular için çok daha fazla alan vaat ediyor. Ayrıca ekstra geniş pencereleri olan uçağın Rusya’nın en büyük taşıyıcısı Aeroflot’tan 175 adet siparişi var.

Uçak geçtiğimiz günlerde ilk uzun uçuşunu başrıyla gerçekleştirmiş ve haberini  sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Bu yazı 721 kere okundu.
Etiketler:
haberler irkut
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV