Menzillerine Göre Füzeler / 3-Uzun Menzilli Havadan Havaya Füzeler // Missiles According to Their Range / 3-Long Range Air-to-Air Missiles

Paylaş
 

Selam dostlar! Bugün sizlere, yazı dizimizin son konusu olan uzun menzilli (70+ Km) havadan havaya füzelerden bahsedeceğiz.

Teknik olarak, uzun menzilli havadan havaya füzelerin, menzil dışında orta menzilli füzelerden pek bir farkları yoktur.

Bu füzeler aktif radar güdümü ve yarı aktif radar güdümü teknolojilerini bir arada kullanır.

Bu füze türünün ilk ve en önemli temsilcilerinden biri 1972’de hizmete giren AIM-54 Phoenix füzesidir. 190 Km menzilli bu füze hedefine yarı aktif radar güdümü ile yönelir, hedefe çarpmadan önceki aşamada ise kendi radarını aktive ederek aktif radar güdümü ile hedefe yönelir.

AIM-54

AIM-54 füzesinin esas hedefleri, hantal Sovyet bombardıman ve keşif uçaklarıydı. Bu sebeple örnekleri ile de görüldüğü üzere daha küçük ve kıvrak avcı jetlerine karşı etkisiz kalıyordu.

Sovyetler’in benzer özelliklerdeki bir havadan havaya füzesi ise 1970’te hizmete giren R-40 füzesiydi. 80 Km menzilli bu füze yüksek hızlı Amerikan keşif ve bombardıman uçaklarını yok etmek üzere tasarlanmıştı.

R-40

İlerleyen teknoloji ile birlikte uzun menzilli füzeler de gelişim gösterdi. Manevra yetenekleri gelişti, böylece daha kıvrak hedeflere karşı da daha etkili hale geldiler.

Ayrıca gelişen hedefleme teknolojileri ile yanıltılmaları daha da zorlaştı. Artık füze bilgisayarları saptırıcı olarak kullanılan alüminyum şerit ve benzeri materyalleri tanıyıp reddedebiliyordu.

Bu yeni neslin en önemli temsilcileri olarak ise 160 Km menzilli Amerikan AIM-120D AMRAAM, 320 Km Menzilli Avrupa ortak üretimi MBDA Meteor, 398 Km menzilli Rus R-37 füzeleri gösterilebilir.

MBDA Meteor

AIM-120D

R-37

…Murat Deniz Şenol…

Hello friends! Today we are going to talk about the long-range (70+ Km) air-to-air missiles that are the last subject of our series.

Technically, long-range air-to-air missiles aren’t so different from mid-range missiles without range.

These missiles combine active radar guidance and semi-active radar guidance technologies.

One of the first and most important representatives of this type of missile was the AIM-54 Phoenix missile, launched in 1972. This missile with a range of 190 Km is directed by a semi-active radar command, and in the preceding stage, by activating its own radar, it moves to the target with active radar guidance.

AIM-54

The main targets of the AIM-54 missile were bulky Soviet bombers and reconnaissance aircraft. For this reason, it was seen as ineffective against smaller and high maneuverable fighter jets.

The Soviet air-to-air missile of similar characteristics was the R-40 missile, launched in 1970. This 80 km range missile was designed to destroy high-speed American reconnaissance aircrafts and bombers.

R-40

Long-range missiles have also evolved with advancing technology. Their maneuvering skills improved, so they became more effective against high-maneuverable targets.

In addition, it has become more difficult to mislead with advancing targeting technologies. Now, missile computers could recognize and refuse aluminum strips and similar materials used as deflectors.

The most important representatives of this new generation are the American AIM-120D AMRAAM with 160 km range, European common production MBDA Meteor with 320 Km Range, and Russian R-37 missiles with 398 km range.

MBDA Meteor

AIM-120D

R-37

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 723 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV