Mi-28NM Helikopterine Yeni Güdümlü Roket

Paylaş
 

Bir hava endüstrisi kaynağına dayandırılan haberde Rus taarruz helikopteri M-28NM roket sistemi yenilendi. Mi-28NM’nin güdümlü roketinin menzili 25 km mesafeye yükseldi.

Günümüzdeki Rus taarruz helikopterlerinin güdümlü roket menzili 15 kilometre ile sınırlıydı. Bu yenileme ile menzil 10 km daha yükseldi. Kaynak, “Article 305” olarak adlandırılan yeni bir füzenin Mi-28NM için tasarlandığını gündüz ve gece zırhlı araçların ve betonarme tahkimatların imha edilmesi amaçlandığını açıkladı ve füzenin menzili 25 kilometreyi aşacak “dedi. Bir helikopterin 4 adet Article 305 füzesini taşıyabileceğini sözlerine ekledi.
Füze, gemideki aletsel navigasyon sistemi tarafından yönlendirilecek. Hedefin yeri hakkındaki bilgiler, fırlatma sırasında sisteme yüklenecek. Helikopter, sırayla, bilgileri kendi algılama sistemlerinden veya entegre birlik ve silah yönetim sisteminden alacak.

Uçuşunun son aşamasında,  füze hedef bölgeyi hedeflenen bölgeye varmak ve onu imha etmek için hedef arama cihazını harekete geçirecek.

Helikopterin ekibi ise, korunan bir iletişim kanalı vasıtasıyla füzeden bir video sinyali alacak.

İlk Mi-28NM helikopteri 2009 yılında yapılmıştır. Mi-28N Night Hunter saldırı helikopteri için geliştirilmiş bir versiyon olan selefinden önemli ölçüde farklıdır. Mi-28NM onboard radar ekipmanı, kask korumalı yenilikçi bir görüntüleme ve işaretleme sistemi içerir. Helikopter, yuvarlak bir izleme yapmayı mümkün kılan bir N025 radar istasyonu ile donatılmıştır. Yükseltmede ayrıca yeni bir EW sistemi var. Buna ek olarak, Mi-28 NM helikopterinin değiştirilmiş bir gövdesi ve modern motorları var; radyo-elektronik onboard sistemi ve hedef görme sistemi; insansız hava araçları ile iletişim için yardımcı bir elektrik santrali ve ekipmanı yeni eklenen ekipmanların içinde.

 

 

Bu yazı 646 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV