Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-HAK

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin  eski havayolu şirketlerinden biri olan Devlet Hava Yolları ve THY – Türk Hava Yolları şirketler inde TC-HAK tescili ile çalışmış olan de Havilland DH.114 Riley Heron 2 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

1955 yılındaki üretiminin ardından aynı yıl içinde ülkemizin eski havayolu şirketlerinden Devlet Hava Yolları şirketi filosuna katılan uçak TC-HAK tescilini aldı ve 1956 yılında Türk Hava Yolları olarak ismi değişen şirkette çalışmaya devam etti.

1967 yılında THY filosundan ayrılan uçak amerikan havayolu şirketi Wright Air Lines şirketi filosuna katıldı ve önce N481R aynı sıl içinde sonra N506FW tescilini aldı. Uçak bu arada de Havilland DH.114 Riley Heron 2 B modeline çevrildi.

1971 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak 1971 yılında yine bir amerikan havayolu şirketi Air Sunshine şirketi filosuna katılarak N506FW tescili ile çalışmaya devam etti.

1973 yılında yien bir amerikan havayolu şirketi olan Swift Aire Lines şirketi filosuna katılan uçak N414SA tescilini aldı. Uçak aynı tescille 1980 – 1983 yılları arasında Pacific Alaska Airlines şirketinde çalıştı.

1983 yılında Fiji havayolu şirketi Sunflower Airlines şirketi filosuna katılan uçak DQ-FEF tescilini aldı. Uçak aynı yıl içinde Fiji’nin Nadi kenti yakınlarında düştü. Uçakta bulunan 14 kişiden 11’i hayatını kaybetti.

Kapak Fotoğrafı : RuthAS Wikipedi

 

Bu yazı 128 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV