Nereden Gelmişler? TC-ALP (2)- Air Alfa

Paylaş
 

Nereden Gelmişler? Neredeler? devam ediyor. Bu gün sizlere Air Alfa şirketinde bir zamanlar çalışmış olan TC-ALP tescilli Airbus A300B4-203tipi uçağın nerelerden gelip nerelere gittiğini anlatmaya çalışacağım.

1981 yılında ilk uçuşunu yapan uçağımız aynı yıl içinde amerikalı Eastern Airlines havayolu şirketine teslim edilmiş ve 1989 yılına kadar bu şirkette N222EA tescili ile çalışmış.

 

Uçak 1989 yılında 6 aylığına Venezuela havayolu şirketi VIASA – Venezolana Internacional de Aviacion şirketinde aynı tescilleçalışmış, ve aynı yılın sonlarında Eastern Airlines şirketine geri dönmüş. 1991 yılına yine Eastern Airlines renklerini taşımış.

 

1991 yılında uçağımız yine amerikan havayolu şirketi olan Continental Airlines şirketine aynı tescilli geçmiş. Sonrasında 1992 yılında N14968 tescilini alarak yine aynı şirkette 1995 yılına kadar çalışmış.

 

 

1995 yılında ülkemiz havayolu şirketlerinde Air Alfa şirketine gelerek TC-ALP tescilini almış ve ülkemizde çalışmaya başlamış.

 

17 Mayıs 1996 günü o zamanki Yeşilköy, şimdiki İstanbul Atatürk Havalimanı’nda park halinde dururken uçakta çıkan yangın sonucu uçak tamamen yanarak hurdaya ayrıldı. Olayın olduğu gün Millyet gazetesinde yayınlana haberi.

 

Uçağın yandıktan sonraki hali:

 

 

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ

Bu yazı 1049 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV