O Olayda Pilotlar ve Kule Hakkında Karar Verildi

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu –  28 Ekim 2017 tarihinde uçuşlarını durduran ve iflası açıklanan Air Berlin’in yaptığı son uzun menzilli uçuş olan  Miami – Düsseldorf uçuşunun sonunda pilotların yaptığı ” pisti pas geçme – go-around” manevrasında pilotlar ve kule görevlileri hakkında açılan soruşturma sonuçlandı.

O haberi o zamanlarda sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Air Berlin’in son uzun menzilli uçuşunda  pilotlarının kuleyi ve Düsseldorf Havalimanı’nı unutulmaz bir şekilde yaptıkları selamlama manevrasının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonunda pilotların yaptığı ‘go-around’ yani pisti pas geçme manevrasında hiçbir idari suç olmadığına karar verildi.

İflas eden ve 28 Ekim’de uçuşlarını sona erdiren Air Berlin’in sonu uzun menzilli uçuşu olan Miami- Düsseldorf seferini yapan A330 tipi uçağının pilotları, piste iniş için alçalırken hava trafik kontrolörünün de bilgisi dahilinde motorlara tam güç vererek pisti pas geçmişti.

Uçağı yan yatırarak kulenin yanından geçen ve adeta kule ile havalimanını son kez selamlayan pilotlar  ikinci yaklaşmadan sonra iniş yapmıştı.

Tartışma yaratan bu pas geçişin ardından pilotların uçuşları askıya alınmış ve soruşturma başlatılmıştı.Yapılan soruşturmada pilotların yaptıkları yaklaşma, radar kayıtları ve kokpit ile kule arasındaki iletişim kayıtları incelendi.

Soruşturma sonunda, pilotların kule ile koordineli şekilde yaptıkları ‘go-around’ manevrasında hiçbir idari suç olmadığına karar verildi. 

 

Bu yazı 753 kere okundu.
Etiketler:
airbus 330 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV