Ölümcül Gezi – Air New Zealand uçuş 901

Paylaş
 

Merhaba arkadaşlar!

Bu sefer acı bir sonla biten, sıra dışı bir uçuş hikayesiyle karşınızdayım. Tarih 28 Kasım 1979.

Yeni Zelanda Havayolları’nın 901 sefer sayılı uçağı, alışılmışın dışında bir uçuş için hazırlık yapıyor. Bugün Auckland, Yeni Zelanda’dan kalkıp , Antarktika üzerinde bir gezi-gözlem uçuşu yaptıktan sonra yakıt ikmali için Kutbun ötesinde bir Havaalanına inecekler ve ardından Auckland’a geri döneceklerdi.

Uçak 5 yaşında bir McDonnell Douglas Dc-10-30. Uçağın kontrolü kaptan pilot Jim Collins’teydi. Yardımcı pilot ise Greg Cassin’di. Bu ikili uçağı dönüşümlü olarak uçuracaktı.

Oldukça deneyimli bir mürettebat olmalarına karşın , hiçbiri daha önce Güney Kutbu’na uçmamıştı.

Uçuş başlamadan hemen önce uçuş planı birazcık değiştirilmişti, kimsenin bilmediği şey ise bu değişikliğin ölümcül olacağıydı.

Uçak , saat sabah 7.21 de 237 yolcusu ve 20 mürettebatı ile Auckland Havaalanı’ndan kalktı.

Uçuş oldukça iyi geçiyordu. Yolcular manzaranın keyfini çıkarıyordu. Uçak önce sağa ve sola daireler çizerek yolculara etrafı gösteriyordu. Ve ardından yakıt ikmal Havaalanına yönelmişti.

Pilotlar fark etmiyordu fakat uçak rotasından sola doğru hafifçe sapmaya başlamıştı. Ve Antarktika’ya yaklaştıkça hava şartları kötüye gidiyordu. Uçak Antarktika üzerinden geçmeye başlayalı daha yarım saat olmamıştı ki , kokpitte yere yakınlık uyarı sisteminin alarmları duyulmaya başladı.

Kaptan Collins, motorlara tam güç verilmesini emretti ve uçağın burnunu kaldırmaya başladı. Fakat artık çok geçti . Uçak 800 km’yi aşkın bir süratle Antarktika’da bulunan Erebus Dağı’na çarptı. Uçakta bulunan 257 kişiden sağ kurtulan olmamıştı.

Resmi raporda yer alan kaza sebepleri şunlardı:

● Uçağın rotası değiştirilmesine rağmen planlanan uçuş irtifası değiştirilmemişti. Eski rotada sorun çıkarmayan planlı irtifa , yeni rotada uçağı doğruca Erebus Dağı’na götürüyordu.

● Uçağın Erebus Dağı’nı aşabilmesi için daha yüksek bir uçuş irtifası planlanmalıydı.

● Rota hakkında brifing almalarına rağmen, pilotlar daha önce Güney Kutbu’na hiç uçmamıştı ve o gün olduğu gibi kötü hava koşulları ve neredeyse sıfır olan görüş mesafesi içinde uçarken uymaları gereken minimum yükseklikten bihaberlerdi.

Uçuşla ilgili en dikkat çekici detay ise , olayın üzerinden geçen 38 yıla karşın , hala bir çok enkaz parçasının kaza alanında bulunmasıdır.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 1917 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Gezilecekyerler.com dedi ki:

    Vaybe. Çok etkilendim. Teşekkürler

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV