Ortadoğu Yeniden Isınıyor Askeri Trafikler Çoğaldı

Paylaş
 

Sitemizi ve gruplarımızı takip edenler biliyor askeri trafikleri yakından takip etmekteyiz. Çevremizden ve Türk havasahasından hangi ülkenin hangi tip uçakları geçiyor yakaladıkça sizlerle de paylaşmaktayız.

amerikanın geçtiğimiz yıl suriyeden çekilmesi ile bölgedeki askeri hava aracı trafiği biraz yavaşlamıştı. Koronavirüs salgını ile bu trafik neredeyse hiç yok denecek kadar aza düşmüştü. Ancak son günlerde koronavirüs salgının hızının düşmesi ile bölgemizdeki askeri hava aracı trafiği de hareketlendi. Yaklaşık 1 haftalık periyotta ( 14 – 21 Mayıs 2020) askeri trafikte belirgin bir artış göze çarpmakta.

21 Mayıs 2020 günü ise askeri hareketlilik dahada ilginç bir hal aldı. Hep birlikte bakalım:

Öncelikle bugün ( 21 Mayıs 2020 ) sabah saatlerinde amerika hava kuvvetlerine ait 08-8601 kuyruk numaralı HKY130 uçuş kodlu bir C130 tipi nakliye uçağı Adana İncirlik Hava Üssüne geldi. Aynı dakikalarda ise yine amerika hava kuvvetlerine ait 59-1515 kuyruk numaralı KC135 tipi tanker uçak RCH420 uçuş kodu ile Adana İncirlik Hava üssüne inişinde radarlara yakalandı. Bütün bunlar olurken İzmir’den ise 84-0096 kuyruk numaralı Learjet35 tipi uçak FALCN23 uçuş kodu ile kalktı ve avrupaya doğru hareket etti. Tüm bu trafiklerin hepsinin almanyanın Ramstein hava üssünden gelip gittiğini de yeri gelmişken belirtelim. Tabi bunlar göze çarpan trafikler.

8ZzAZc

Resim

962YdT

Ülkemiz üzerinde bunlar olurken daha ilginç gelişmeler Akdeniz üzerinde cereyan ediyordu. Kıbrıs ve çevresinde amerika ingiltere fransa israil gibi ülkelerin istihbarat ve karakol uçaklarının varlıkları zaten biliniyor. Denk geldikçe bunları sizlerle paylaşıyorz. Her gün bu trafikler olduğu için bizlerede bu hareketler rutin gelmeye başladı. Ancak bu gün öyle trafikler vardı ki akdeniz üzerinde yok artık dedirtecek cinsten.

Önce Kıbrıs’tan başlayalım.

Kıbrıs’ın bu gün çok ilginç bir misafiri vardı. amerika hava kuvvetlerine ait 80-1080 kuyruk numaralı U-2 Dragonlady tipi istihbarat uçağı Kıbrıs’a inerken radarlarımıza yakalandı. Bu ilginç trafik Kıbrıs’a inerken dahada ilginç bir kaç trafik aynı yöne doğru hareket halindeydi. Yine amerika hava kuvvetlerine ait 85-0027 kuyruk numaralı GOLD11 uçuş kodlu DC10 tipi tanker uçak Azor Adalarında bulunan Lajes Hava üssünden kalkarak Cebelitarık boğazı rotasından Akdeniz üzerine girerek İtalyanın sicilya adası üzerinden de geçerek Akdenizin ortalarından geri döndü. Aynı zamanda bu uçağa GOLD12 uçuş kodlu 59-1458 KC135 tipi tanker uçak ta eşlik etti. Sıradışı gelen bu trafiklerin üzerine biraz düşünce ve araştırınca neden bu uçuşları yaptıkları anlam kazandı. Bu tanker uçaklar ortadoğuda bir yere doğru gelen A-10 tipi savaş uçaklarının yakıt desteğini sağlamak için bölgedeydiler. Bu harekette en az 6 adet A10 tipi savaş uçağının ortadoğu, Kıbrıs ya da yunan adalarında birine gelmiş olabileceği duyumları mevcut. Bu hareketten çıkaracağımız amerika yine yandaşları ile birşeyler planlamakta varsayımı çıkartılabilir. Askeri hareketle birlikte sizlerle daha önce de paylaştığımız üzere amerika sivil şirketlere de askeri malzeme ve personel taşıtmakta. CMB uçuş kodu ile radar takip sitelerinde gördüğümüz Omni Air, Kalitta Air, Atlas Air, Delta, National airline gibi şirketlerin uçakları da amerika ordusu adına kargo ve personel taşımakta. Yukarıda verdiğim tarih aralığında bu uçakların da trafiğinin arttığı göze çarpmakta. Özellikle dikkat ettiğimizde bu sivil uçakların ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya inip yollarıan devam ettikleri görülmekte. Bu hareketten de amerika yine bir yerlere özellikle de ortadoğuda bir yerlere personel taşımakta tahminleri akıllara geliyor.

Yazdıklarımız belki sizlere komplo teorisi gibi gelecek ama  uzun süreden beri sessizliğini koruyan bu tarz trafiklerin birden bir artması dikkatleri çekmekte.

butm44

32RpQz

Son bir kaç günün askeri trafikleri :

Bu yazı 548 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV