Qantas Dubai – Londra Uçağı Karadeniz Üzerinden Döndü

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Avusturalya’lı Qantas Havayolları’na ait QF1/QFA1 sefer sayılı Sydney – Dubai – Londra seferini yapan VH-OQD tescilli Airbus 380-842 tipi uçak hamile bir yolcu yüzünden Türkiye havasahasındayken Karadeniz üzerinden Kıbrıs’ın Larnaka Havalimanı’na mecburi iniş yapma için döndü. Yapılan mecburi inişin ardından yapılan açıklamada hamile yolcunun doğum yaptığı ancak anneyle bebeğin hakkında bilgi paylaşılmadı.

Daha önce de bir kaç kez yine bir kaç kez çeşitli şirketlerin Airbus 340 tipi uçakları hemen hemen aynı mevkilerde çeşitli nedenlerden dolayı yine Larnaka Havalimanı’na mecburi iniş ( divert ) yapmışlar ve sizlerle paylaşmıştık.

O haber için TIKLAYINIZ

Peki bu tip uçaklar neden ülkemizdeki İstanbul, Ankara, İzmir gibi  herhangi büyük bir havalimanı’na inmeden ülkemizi baştan başa katederek binlerce kilometre uzaklıktaki Larnaka havalimanı’na iniş yapıyorlar?

Ülkemiz havalimanlarındaki teknik alt yapı henüz bu büyüklükte uçakların iniş ve kalkışlarına uygun olmadığı için bu tip uçaklar çevredeki en yakın uygun olan bir havalimanını seçiyor. Çevremizdeki en uygun havalimanı – şimdilik – Larnaka olduğu için uçaklar buraya mecburi inişlerini gerçekleştiriyorlar. Bu ve bundan önceki dğer bir kaç mecburi inişler hatırladığımız kadar hepsi tıbbi nedenlerle yapılan mecburi inişlerdi. Tıbbi nedenli acil inişlerde zaman toleransı olduğu için bu kadar uzak mesafedeki meydana iniş problem olmayabilir ancak havacılığı amatör olarak yakından takip eden biri olarak bu mecburi inişin tıbbi nedenler değilde uçakta oluşabilecek  büyük bir teknik problemde nasıl bir yol izlenir acaba diye merakımı sizlerle paylaşmak istiyorum? Uçak aynı noktada  yola devam edemeyecek kadar arızalanırsa yine Larnaka Havalimanı mı seçilir yoksa en yakın meydana mı inilir?

Bu yazı 824 kere okundu.
Etiketler:
airbus 380 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV