Qatar’ın A350’leri THY İçin Fırsat Olabilirmi?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz günlerde Qatar Havayolları Airbus şirketine bir şok yaşatarak 4 adet Airbus 350 siparişini patal ettiğini duyurmuştu. İptal etme sebebi ise kabin konfigürasyonu kalitesinin  beğenilmemesi olarak gösterilmişti. Hatırlayacaksınız Qatar Havayolları daha önce de sorunlu olan Airbus 320 NEO tipi uçakların siparişini de iptal etmişti.

Gelelim bu uçakların Türk Hava Yolları için nasıl bir fırsat olabileceğine. Her ne kadar  kış sezonunda yoğunluk olmadığı için geniş gövdeli uçaklarından bir kısmını  çeşitli nedenlerden dolayı kenarda yatırmış olsa da THY’nin iç ve dış hatlarda geniş gövdeli uçak ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçek. Bu ihtiyacını kendi öz malı uçaklar dışında yabancı kaynaklı bir çok  kiralama şirketinden uçak kiralayıp gidermeye çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda açılacak 3. Havalimanı ile  yoğunlaşacak olan yolcu talebi ve şimdi -verme durumunda-  vereceği siparişlerin gecikebileceği göz önünde bulunursa şahsi fikrim Qatar Airways’ın bu  iptal edilen Airbus 350 tipi uçaklarına Türk Hava Yolları talip olabilir. Hem uçaklar yeni hemde artık Türk Hava Yolları’nın değişik ve yeni bir model uçak için adım atması gerekiyor. Her ne kadar bahsi geçen uçak THY için hem teknik hemde işletim olarak yabancı olsa da gelecek yıllarda Boeing 787 yada Airbus 350 tipi  geniş gövdeli uçaklardan birini yada bu bahsi geçen iki modelin ikisini seçmek zorunda kalacağı da bilinen bir  gerçek. Çünkü THY artık daha uzak noktalara ( Avusturalya) seferler düzenlemek istiyor. Ancak filodaki uçaklar menzil olarak bu bahsettiğim noktaya yetmiyor. Ama bu A350 tipi uçaklarla eğer halen bu gib iuzaklıklardaki noktalara sefer yapılması düşünülüyorsa işte fırsat. Çıkma, yaşlı uçakları bu noktalar içinm kiralayacağına yepyeni 4 adet Aibus 350 THY için biçilmiş kaftan bence. Türk Hava Yolları’nın  daha önce de Sri Lankan Airlines şirketinin iptal olan 3 adet Airbus 350’si ile ilgilendiği yazılmıştı ama  bu konuda bir gelişme yaşanmamıştı. Çift katlı uçakların zaten sonu gelmek üzere. Onlardan THY için umudu kesmiş durumdayız. THY’nin de kargo operasyonları dışında bu tip uçaklara pek sıcak baktığı son günlerdeki operasyonlarda zaten belli oluyor. Durum böyleyken THY’nin bu durumu değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu 4 uçağın akıbeti önümüzdeki günlerde belli olacak. Ben bu durumdan faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum. Siz havacılık meraklılarının fikirleri neler acaba?

Bu yazı 2030 kere okundu.
Etiketler:
airbus 350 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV