Red Devils (Diables Rouges) – Belçika

Paylaş
 

Red Devils (Diables Rouges) Kızıl Şeytanlar ismi ile anılan gösteri ekibi 1957 yılında bir önceki gösteri ekbinin dağılmasının ardından 7 uçakla yeniden kuruldu. Ekibin lideri Binbaşı Robert Bladt ekibini daha önce Chievres’te standart kamuflajda uçak  kullanan Hawker Hunter pilotlarından seçmişti.

12 Haziran 1957 günü ekip henüz daha ismi yokken halka açık ilk gösterisini Fransa Valenciennes’te gerçekleştirdi.

10 Ekim 1959’da Chievres Airshow’da, bu takım, 9 uçak (ulusal Belçika bayrağı renklerde boyanmış alt kanat desenleriyle) ve 16 standart Hawker Hunter F.6’lar ile birlikte bir formasyon sergiledi. Takımın geleceği belirsiz hale geldi, çünkü Hava Kuvvetleri komutanlarının bir kısmı bu büyük oluşumların çok pahalı olduğuna karar verdiler. Neyse ki, Chievres’teki yeni İstasyon Komutanı başka bir bakış açısına sahipti ve takımı canlı tutmaya karar verdiler, ancak sadece dört parlak kırmızı boyalı Avcı ile uçup yedek olarak iki tane daha kullanacaklardı. Takım daha sonra adını aldı – Red Devils (Diables Rouges). Takım bu isimle 1960 yılında ilk defa bir gösteri gerçekleştirdi. 23 Haziran 1963’te Red Devils son kez Chievres’de Hunters lar ile gösterilerini yaptı.

1965 yılında takım yeniden düzenlenmişti ancak bu sefer yedi adet Fouga Magister CM-170R jet eğitim uçağı ile donatıldı. Uçaklar, genel kırmızı boya paternini takımın Hunter döneminden miras aldı ve kırmızı, sarı ve siyah duman jeneratörleri ile donatıldı. İlk gösterimleri 27 Haziran 1965’te Brustem’de yapıldı.

1970’lerin başında petrol krizi, ekibin toplam uçak sayısını 1972’de ve daha sonra 1973’te ikiye indirdi. Gelecek yıl, Kızıl Şeytanlar krizi aştı ve altı uçaklık bir akrobasi ekibi olarak yeniden biçimlendi. Ne yazık ki, 1977’de Belçikalı Hava Kuvvetleri  komutanlığı takımın varlığını önemli bir süre boyunca durdurdu.

Red Devils, Nisan 2011’den itibaren SIAI Marchetti SF.260 tipi dört uçaktan oluşan bir ekip olarak yeniden oluşturuldu ve halen gösterilerini icra etmekteler.

Diğer Ülkelerin Akrobasi Takımları İçin TIKLAYINIZ

Hawker Hunter zamanından fotoğraflar:

 

CM170 Fouga Magister döneminden fotoğraflar:

SIAI Marchetti SF260 döneminden fotoğraflar:

Gösterilerinden bir kesit video:

Bu yazı 1116 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV