Roketle Vuruldu Uçmaya Devam Etti

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu -Bir helikopterin yerden atılan roketle vurulduktan sonra hala uçabilmesi mucizeye yakın bir olay olarak nitelendirilebilinir. Roketle vurulduktan sonra çoğu hava aracının yapısal bütünlüğü bozulduğu için çoğu düşmekte ve can kayıpları yaşanmakta. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Sikorsky tipi bir genel maksat helikopteri 12 Haziran 1994 tarihinde katıldığı bir operasyonda yerden atılan RPG-7 roketi ile vurulmuş ancak yoluna devam ederek  yakınlardaki askeri bölgeye vararakinişini gerçekleştirmişti. Olayda helikopterdeki bir askerimiz şehit olmuştu. Olaydan Osman Pamukoğlu’nun yazdığı ” Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok ” kitabının 229. sayfasında böyle bahsedilmiş:

“12 HAziran 1994 tarihinde Derecik’te bulunan Piyade Taburuna, Ormancık Köyü’nden Balkaya-Basyan bölgesinde bir terörist grubun görüldüğü haberi verilir. Hemen operasyona çıkan güvenlik güçleri pusuya düşürülür. Pusuya düşen 40 asker için durum kritikleşir. Olayın üzerine ateş üstünlüğü sağlamak için Kobra Helikopterler sevk edilir. İki time havadan asker takviye edilmesi içinde 1 Sikorsky tipi  helikopter gönderilir. Asker takviyesi için gelen bu helikopter yerden atılan bir RPG-7 roketi ile vurulur.  Helikopterde bulunan bir askere denk gelen roket mermisi askeri şehit eder ama helikoptere çok zarar vermez. Ancak oluşan basınç ve ısıdan helikopterdeki timin başındaki Asteğmenin yeleğindeki mermilerin bir kısmı ateş alır. Milyonda değil milyarda bir  gerçekleşecek bu akıl almaz durum sonucunda asteğmenin yeleğindeki patlayan mermiler topu topu 1.5-2 m karelik bir alan olan ve heryanı hassas olan helikopterin o daracık alanında kimseye isabet etmez.  15 asker ,2  pilot,1 teknisyen şans eseri roketin isabet edip şehit olduğu asker sayesinde kurtulur. Jandarma Pilot Binbaşı SAVAŞ, yüksek mahareti ve soğukkanlılığı sayesinde dağlara çarpmadan, helikopteri vadiden süzdürerek Hakkari Yüksekova’daki 1.Dağ ve Komando Taburunun kışlasına indirmeyi başarır.”

OSMAN PAMUKOĞLU Unutulanlar Dışında Yeni Birşey Yok .Sayfa 229

Bilgilendirme: Fotoğraftaki helikopter Şırnak, Dedeören’de vurulup Batman’a inen helikopterdir. Yukarıdaki yazıda geçen olay ayrıca yaşanmıştır.

Bu yazı 1607 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Türker dedi ki:

    Bu resimlerdeki helikopter şırnak dedeören de vurulup batman’a inen helikopterdir. Yukarıda bahsedilen olay ayrıca yaşandı.

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

      Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. Yazıdaki gerekli düzenleme yapılacak.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV