Rus Hava Kuvvetleri Uçağı Antalya’ya Neden Geldi?

Paylaş
 

Rusya Hava Kuvvetleri’ne ( Rossiya – Special Flight Detachment ) ait RA-64059 tescilli Tupolev Tu-204-300 tipi uçak RSD008 uçuş kodu ile Bişkek’ten kalkarak Antalya’ya geldi. Rusya Hava Kuvvetleri tarafından işletilen bu uçak neden Antalya’ya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile 29 Mart 2019 günü Antalya’da toplantı yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamada,  Türk ve Rus bakanların Türk-Rus Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin bir yan kuruluşu olan Yedinci Türk-Rus Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’na eş başkanlık edecekleri açıklandı.

İki taraf, ikili ilişkileri, ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeleri, özellikle Suriye’deki işbirliğini tartışacak.

Görüşmelerin ardından, “2019-2020 Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlıkları ve Rusya Federasyonu Arası İstişareler Planı” imzalanacağını belirtti. Toplantıda görüşülmesi beklenen, Türkiye’yi ziyaret eden Rus vatandaşlarının vize serbestleştirmesi süreci konusu da görüşülecek konular arasında.

Rus ziyaretçiler için vizesiz seyahatin kolaylaştırılması, 2019’un Rusya’da Türk turizm yılı ilan edilmesinden bu yana özellikle Türkiye için  öneme sahip. Hareketin, Türkiye’nin normalde ev sahipliği yaptığı yıllık yaklaşık 6 milyonluk Rus turist sayısına 600.000 Rus turist eklemesi bekleniyor.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 8 Nisan’da Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu yazı 684 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV