Rus Uçakları Çorlu’ya Neden Geldi?

Paylaş
 

Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na arka arkaya gelen iki Rus uçak merak uyandırdı.

Gazprom Avia şirketine ait iki uçak akşam saatlerinde Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na inişini yaptı. GZP9605 uçuş kodu  ile RA-73000 tescilli Boeing 737-76N tipi ve GZP9607 uçuş kodu ile RA-73000 tescilli Boeing 737-76N tipi iki uçak 8 Ocak 2019 günü yapılacak Rus Gazprom ile Türk BOTAŞ arasında imzalanan Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesi Turkstream – Türk Akımı projesi açılışı için Gazprom şirketi yetkililerini Türkiye’ye getirdi.

Resim

Resim

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 8 Ocak’ta TürkAkım doğalgaz boru hattı açılışı için İstanbul’da bir araya geleceklerini söyledi.

TurkStream – Türk Akımı Hattının Uzunluğu Ne kadar?

Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akımı’nın 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

TurkStream – Türk Akımı Hattından Ne Kadar Gaz Gidecek?

Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye’nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa’ya ihraç edilmesi düşünülüyor. Gazprom, Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek. Türkiye topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlandı.

Bu yazı 565 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV