Rusya S-500 Hava Savunma Sistemi’ni Denedi

Paylaş
 

amerikan istihbaratına göre Rusya yeni nesil Hava Savunma Sistemi ( HSS ) S-500 ‘ü geçtiğimiz gece gizlice denedi ve 480 km uzaklıktaki hedefleri vurdu. Aynı sistem daha önceki testinde 400 km uzaklıktaki hedeflerde başarı sağlamıştı.

amerikan CNBC kanalında yapılan açıklamada ise ““Rusya, ‘karadan havaya’ füze sisteminin hipersonik füzeler, hava araçları ve insansız hava araçları ile amerikan F-22 ve F-35 gibi savaş uçaklarını önleyebileceğini doğruladı. S-500, Kremlin’in birkaç hedefe nokta atışı yapma imkanlarını artıracak” ifadeleri kullanıldı.

(Bazı kaynaklara göre Rusya S-500’un ucak, helikopter, IHA, seyir fuzesi, hipersonik fuze, F-22/F-35 gibi stealth ucaklar ve 3.500 km menzilli balistik fuzeleri vurabilecegini iddia etmekte.)

S-500 Hava Füze Savunma Sistemi nasıl bir sistem?

‘Karadan havaya’ savunma füze sistemi olan S-500, artırılmış menzil ve irtifa potansiyeli sayesinde balistik füzeler dışında uçak ve helikopter gibi aerodinamik hedefleri ve kruz füzelerini vurma yeteneğine sahip bir sistem.

yaklaşık600 kilometre menzile sahip sistem, saniyede 7 kilometre hızla uçan 10 balistik hedefe aynı anda tespit edip kilitlenerek vurma kapasitesine sahip. S-500’lerin bir diğer özelliği de süpersonik füzelerin savaş başlıklarını etkisiz hale getirebilmesi.

S-500 füze savunma sistemi, özellikleri açısından selefi S-400 ve ABD yapımı muadili Patriot Advanced Capability 3 sistemlerinin oldukça üstünde olacak.

Bu yazı 1791 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler s-500
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV