S300 Savunma Sistemi Olan yunanistan F-35 Alıyor

Paylaş
 

yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray’a resmi ziyaretinin ardından Yunanistan’ın silahlanma planlarını açıkladı.

Panagiotopoulos, Yunanistan’ın altyapıları da dahil olmak üzere toplam 3 milyar dolar maliyetle 24 adet F-35 uçağı satın almayı, 82 adet F-16 savaş uçağının modernize edilmesi ve alınması muhtemel savaş gemilerini ve askeri malzeme satın almayı planladığını açıkladı. Bakan, amerika ile yunan tarafı arasında savaş gemilerinin devralınmasıyla ilgili müzakerelerin olacağını da sözlerine ekledi. Perşembe sabahı Skai TV’ye konuşan yunanistan Savunma Bakanı, F-35 sorununun önümüzdeki yıllarda “Türkiye üzerinde hava üstünlüğü” elde etmek amacıyla Yunanistan tarafından gündeme getirildiğini söyledi. F-35’in satın alınması, F-16’larınViper sürümüne modernize edilmesi takip edecek. Müzakerelerde zaman alıcı bir prosedür olduğu belirtilerek, F-35’lerin satın alınmasının 2024’ten sonra başlayacağının tahmin edildiği belirtildi. 82-84 adet arası  F-16’nın Viper sürümüne yükseltilmesi “bu günlerde başlayacak” ve 7 -8 yıl sürmesi bekleniyor.

Bakan sözlerine “Bir gün Yunanistan, düşmanca radarlar tarafından algılanmayan ama aynı zamanda elektronik ve silah sistemleri açısından bazı müthiş yeteneklere sahip olan, sözde gizli olan benzersiz özelliklere sahip 5. nesil uçaklara da sahip olacak. Bunu yapmakta ısrar ettiğimiz yol, ilk olarak F-16 filosunu 4. ve 5. kuşaklar arasında bir şeye yükseltmektir ”diyor Panagiotopoulos. “Tüm bunlar bittiğinde, 82 – 84 arası F-16’lık uçaklarımızın büyük kısmını bu uçak tipi için en güncel tipe yükseltmiş ve F-35’leri edinme sürecine başlamış olacağız.” dedi. “Aynı zamanda, Mirage filosunu özel özellikleri ve taşıdıkları özel silahlar nedeniyle tamamlayacağız, ki bu bir tür zorunluluktur.”

Savunma Bakanı Türkiye’nin F-35 tipi uçaklarını teslim alamadığını ve Yunan Hava Kuvvetleri filosunun bu komşu ülkeden daha üstün olacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu yazı 446 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-16 f-35 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV