S400 Filosunun Peçi Ömer Erkmen’den

Paylaş
 

Bilindiği üzere askeri elbiselerde özel dikilmiş logo şeklinde genelde kare ve yuvarlak biçimde olan özel anlamları olan armalar elbisenin ön bölümünde göğüste yada kollarda dikili olur. İçinde bağlı olduğu birliğin özelliklerini simgeleyen bu armalar ( patch )  yani peç olarak bilinir. En çokta kullanan birlikler hava kuvvetleridir. Ülkemizin peç tasarımcısı ve çoğu hava kuvvetleri uçaklarımızın logolarını peçlerini özel çizimlerini yapan Ömer Erkmen yeni bir peçe daha imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hava sahasını uzun menzilde koruyacak S-400’lerimiz,in bağlı olduğu Hava Savunma Alay Komutanlığı’na bağlı ilk filo “ZAFER1’İNCİ S-400 FİLO” olarak belirlenerek filoya dahil edildi. Ömer Erkmen ise bu filoya özel bir peç tasarladı ve kendi instagram hesabından paylaştı. Peçteki figürler ve detaylar özel anlam ifade ediyor.

Peçin anlamını  Ömer Erkmen :

” Hepimizde büyük heyecan yaratan S-400 lerimize kavuştuk. Yeni kurulan S-400 filomuzun da peçi de onaylandı. Figürdeki Oğuz Savaşçısı bizim Orta Asyadan gelen kökenlerimize, At ile sistemin mobilize oluşuna, biri yayda gerili, üç tanesi sadakta toplam 4 ok lançerdeki füze sayısina gönderme yapıyor. Arka plandaki açiktan koyuya mavi tonlarda gök atmosferin yükselen irtifalarini simgeliyor. Tabi atın şaha kalkmis ve peçin sınırlarından taşan on ayakları da bu büyük kuvvet çarpanı ile savunmamızın yukselen değişimini sembolize ediyor. Figüre ayrıca bir de kılıç ekledim, S-400 lerin kendilerini savunmak icin kullandıklari sistemi çağrıştırmak için ama henuz bu ek sistemin bize dahil olup olmadığını bilmiyorum. En kısa zamanda peçi göğüslerde görmek dileği ile. Üretim yakında başlıyor.” sözleri ile ifade etti.

 

Bu yazı 891 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler s400
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV