Savaş Uçağı İle Geziye Çıkarılan Sivil Uçaktan Atladı

Paylaş
 

Savaş Uçağı İle Geziye Çıkarılan Sivil Uçaktan Atladı.

fransada bulunan Saint-Dizier hava üssünden havalanan Dassault yapımı Rafale B tipi savaş uçağının arka koltuğunda, kimliği açıklanmayan 64 yaşındaki bir sivil de bulunmaktaydı. Sivil kişi için bir gezi uçuşu planlanmıştı,ancak uçağın havalanmasından sonra 2500 feet (750 metre) yükseklikte şimdiye dek benzeri yaşanmamış bir olay tarihe geçti.

21 Mart 2019 tarihinde meydana gelen olayda, savaş uçağı saatte 320 mil hızla tırmanışa geçerken paniğe kapılan kişi ansızın fırlatma koltuğunun pimi çekti ve bir anda uçaktan fırlatma koltuğuyla birlikte ayrıldı. Paraşütün açılmasıyla birlikte çim zemine yumuşak bir iniş yapan kişi yara almadı. Uçak ise emniyetle üsse döndü.

Aslında “büyük riskli sonuçlar” doğurabilecek olaydan önce sivil kişiye verilen brifingin de bir ölçüde faydalı olduğu düşünülüyor. İddialara göre sivil kişi bir savaş uçağına bineceğinden üsse geldiği sırada haberdar oldu ve arkadaşlarının ısrarlarına dayanamadı ve uçağa bindi.

Hava Kuvvetleri tarafından hazırlanan kaza raporunda, “Her ne kadar uçuş öncesinde brifing verilse de pilotun arkasında oturan kişinin paniklediği ve koltuk emniyet kayışlarının gevşek olduğu, Anti-G kuvvetini dengeleyecek pilot tulumlarını yeterince kontrol edilmediğine” dikkat çekildi. Raporda, “Hayatında askeri bir jete binmemiş ve kalkış sırasında 3.7G gücüne katlanmak zorunda kalacağından haberi olmayan sivil bir kişinin, böyle bir uçuşa çıkarılmasının hata olduğu” vurgusu yapıldı.

Uçağın kalkışından sonra tırmanış sırasında pilotun uçaktan atladığı nokta.

Gv7wpZ

Atlayıştan sonra pilotun iniş yaptığı noktanın krokisi.

kxu7nH

Atlayış anının fotoğrafları.

t9anJc

Ekipmanların fotoğrafları.

8uXL7v

9CTiuR

HoAFeB

TN4JlJ

Bu yazı 272 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV