Son Dakika – Afrin Harekatında Bir Helikopterimiz Düştü

Paylaş
 

Erdoğan açıkladı: Az önce bir helikopterimiz düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin Harekatı’nda bir helikopterimizin düştüğünü açıkladı. Erdoğan “Güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadeleyi yürütüyor. Az önce bir helikopterimiz düştü.  Bütün bunlar olacak. Verdiğimiz kayıplar da olacak.Bedelini ağır ödeyecekler” dedi.

Olaya istinaden bir açıklama da Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

Başbakan Binali Yıldırım , bölgede operasyon icra eden 2 T-129 Atak helikopterimizden birinin düştüğünü ve dış müdahale olup olmadığı hakkında net bir bilgi olmadığını bildirdi. Ancak 2 pilotumuzun şehit olduğunun doğrulandığı bilgisini paylaştı.

Helikopterin hangi tip ve model olduğu henüz açıklanmadı. Ancak alınan bilgiye göre henüz tipi ve modeli  belli olmayan Kara Havacılık Komutanlığı’na ait saldırı helikopterinin bölgede görev uçuşu sırasında muhtemelen teknik bir problemden dolayı düştüğü tahmin ediliyor.

Düşen helikopterin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bulunan saldırı helikopterleri AH-1 Cobra (tek motorlu P ve S modelleri), çift motorlu AH-1W ile TAI’de imal edilen T129 EDH ile T129B ATAK helikopterlerinden birinin olduğu tahmin ediliyor.

Resmi olmayan bilgilere göre saat 14.45’te enkaza ulaşıldığı bilgisi paylaşıldı.  Ne yazık ki olayda iki pilotumuzun şehit olduğu ve konuyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açıklaması beklendiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’inden açıklama :

TSK: “Afrin’de devam eden operasyonlar esnasında, 10 Şubat 2018 saat 13.00 sularında, ATAK tipi bir helikopterimiz kırıma uğramış, helikopterde bulunan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatılmıştır.”

 

Bu yazı 1145 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV