Son Dakika – THY Ve Corendon Uçaklarını Yere İndirdi

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde Etiyopya’da meydana gelen ve 157 kişinin hayatını kaybettiği Boeing 737 MAX8 tipi uçak kazasının ardından kriz gittikçe büyüyor. Çoğu şirket uçaklarını yere indirirken bazı ülkelerde uçağın uçuşuna havasahasını kapattı.

Bu kararların ardından ülkemizde iki havayolu şirketinde ( Türk Hava Yolları’nda 12 adet, Corendon Airlines’te 1 adet olmak üzere ) Türk tescilinde bulunan 13 adet Boeing 737 MAX8 ve Boeing 737 MAX9 tipi uçaklar 13 Mart 2019 tarhi itibarı ile yere indirildi.

Konu ile ilgili Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada :

“Sevgili Yolcularımız

1-Uçuş emniyeti ve güvenliğimiz birinci önceliğimizdir. 737 MAX uçaklarında uçuş sırasında ortaya çıkan emniyeti etkileyecek belirsizlik durumu netleşene kadar; uçaklarımız 13 Mart itibariyle ticari seferlerden çekilmiştir.

2- 737 MAX uçaklarımızın sizin emniyetiniz için seferlerden çekilmesi sebebi ile oluşabilecek aksaklıkları hoşgörü ile karşılamanızı istirham ederiz. Seferleriniz ile ilgili detayları size göndereceğiniz mesajlardan. Web sitemizden ve çağrı merkezlerimizden öğrenebilirsiniz.

3-Bu süre zarfında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün yakın yönlendirmesi ve yardımları bizim için yol gösterici olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan üretici Boeing,  B737 MAX için yeni bir açıklama yaptı. Şirket, ülkelerin B737 MAX konusundaki kararlarını onaylayarak, “Mevcut bilgilere dayanarak, operatörlere rehberlik etmesi için paylaşacağımız herhangi bir bilgi şu an için bulunmamaktadır” dedi.

Uçağın uçuşuna va havasahalarını kullanmasına yasak getiren diğer ülkeler ise şöyle:

Boeing 737 MAX’ler Yere İndirildi – Güncellendi

 

Bu yazı 669 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV