Su-57’nin İlk İhracat Müşterisi Cezayir Olacak

Paylaş
 

Su-57’nin İlk İhracat Müşterisi Cezayir Olacak

Henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da Cezayir Hava Kuvvetleri’nin Rusya’dan 14 adet Su-57 tipi savaş uçağı satın almak için bir sözleşme imzaladığı ve Sukhoi’nin bu savaş uçaklarının ihraç edeceği ilk ülkenin Cezayir olacağı gelen bilgiler arasında. Cezayir hava kuvvetleri ayrıca 14 adet Su-34 bombardıman uçağı ve 14 Su-35 tipi uçak için iki sözleşme daha imzaladı.

 Açıklamaya göre uçakların teslşimatı 2025 yılına kadar tamamlanacak, bu süre zarfında pilotların eğitim leri Yak-130 tipi uçaklar ile yapılacak. Cezayir, uzun süredir müzakere ve özel şartlarda Su-34 ve Su-35 alımını müzakere etti. Karar, 2019 yazında Cezayir heyetinin Moskova’daki MAKS hava gösterisine yaptığı ziyaretten sonra verildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Boumaiza liderliğindeki bu ziyaret sırasında Su-57 her açıdan incelenirken, eski bir Cezayir Mig-29 pilotu Su-57 tipi uçak simülatöründe deneme uçuşu yapmış ve simülatörde deneme uçuşu yapan  nadir yabancı pilotlardan biri olmuştu.

Fas Hava Kuvvetleri’nin 25 adet F-16 Viper tipi, İtalya Hava Kuvvetleri’nin F-35 almasının ortaya çıkması Cezayir’in hızlı kararını motive etti. Bu sözleşme ile Cezayir, Akdeniz’in güney kıyısında, 4. nesil uçakları ilk tanıtan sonra gizli uçaklara ve 5. nesil uçaklara sahip ilk ülke olacak. Uluslararası medyanın bugün Su-57’lerin satın alınmasıyla ilgili bilgileri doğruladığı habri bir diğer ayrıntı.

Bu yazı 571 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV