Süpersonik Uçaklar Geri Dönüyor

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

1950 yılından sonra temelleri atılan ve havacılık sektöründe bir çığır açan süpersonik uçaklar Concorde ve Tupolevin üretimleri ile hayata geçmişti. Yakıt ve işletme maliyetleri yüzünden ve Concorde’un karıştığı elim kazadan sonra süpersonik rüyası rafa kaldırılmıştı.

Ancak bu günlerde yine süpersonik uçakların pistlere döneceğinin sinyalleri verilmeye başlandı. Boom Technology isimli bir şirket artık süpersonik hızlı yolculuğun bir akım haline getirilmesinin zamanının geldiğini ve standart 550 knot hızın üzerinde yaklaşık 2.2 Mach (saatte yaklaşık 1450 mil) hızla gidebilen 45 yolcu taşıyabilen modern uçaklar üreteceğini açıklayan şirket önümüzdeki 1o yıl içinde çalışmalarına başlayıp sonuç almayı planladıklarını açıkladı.

Ayrıca Boom Technology Richard Bronson’un şirketi olan Virgin Galactic şirketinin araştırma geliştirme üretim tasarım kolu olan Spaceship Co. ile destek , bakım tasarım ve test uçuşları konularında anlaşma imzaladıklarını da açıklamalarına eklediler. Şimdilik bir teslim tarihinin yada siparişçi şirketinin ismi açıklanmazken ilk uçağın 2020 yılı başlarında hazır olacağını belirten şirket sipariş garantisi verecek bir şirketin uçağı deneyebileceğini belirtti.

screenshot_1

kaynak: Bangkokpost

Bu yazı 1327 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV