Tarihte Yere İndirilen Uçaklar Ve Yere İndirilme Nedenleri

Paylaş
 

Geçtiğimiz hafta amerikalı uçak üreticisi için hiç iyi geçmedi. Etiyopya’da düşen Boeing 737 MAX8 tipi uçak yüzünden yere indirilen uçaklar yüzünden itibar kaybeden Boeing’i açılması muhtemel tazminat davaları yüzünde dahada zor günler beklediği konuşuluyor. Tarihte aynı şekilde bir takım sorunlar yüzünden bazı uçak modelleri yere indirilmişti. Gelin hep birlikte geçmişte çeşitli nedenler yüzünden yere indirilen uçakların yere indiriliş nedenlerini öğrenelim.

Yıl 1946.

1945 yılında ilk uçuşunu yapan Lockheed Constellation hemen 1 yıl sonra TWA (Transcontinental & Western Air – TWA) şirketinin bir uçağının havada yanması nedeniyle uçaktaki 6 kişiden 5 kişi hayatını kaybedince devlet emri ile sorunun nedeni anlaşılana kadar aynı model uçaklar yere indirildi. 12 Temmuz 1946 tarihinde yere indirilen uçakların 23 Ağustos 1946 tarihinde yere indirilme karaı kaldırıldı ve uçuşlara dönebildiler. Yangının olası sebebi olarak uçağın jeneratöründen kaynaklanan eletrik arkının bagaj kompartımanında yangına neden olduğu olarak belirtildi.

Lockheed Constellation ile ilgili görsel sonucu

Yıl 1947.

Aynı yıl içinde ilk uçuşunu yapan DC-6 tipi uçak yine aynı yıl içinde bir dizi havada yanma olayına karışır. En son United Airlines şirketinin uçağının havada yanması ile 52 kişi hayatını kaybedince uçaklar havayolu şirketinin isteği ile yere indirildi. Sorunun nedeninin anlaşılmasından sonra yaklaşık 4 aylık bir zaman zarfında uçak yeniden uçuşlara dönebildi. Kaza nedeni olarak tankların arasında transfer yapılırken yakıtın gitmemesi gerektiği bir ortama gittiği ve burada alev alıp yangını başlattığı gösterilmişti.

DC-6 ile ilgili görsel sonucu

Yıl 1954.

1952 yılında ilk uçuşunu yapan de Havilland Comet tipi uçak iki yıl sonra 1954 yılında havada patlamak suretiyle British Overseas Airways Corporation – BOAC ve South African şirketlerinin uçakları kaza yaptı ve nedeninin araşatırılması için yere indirildiler. Yapılan incelemede uçakların yapısal hatası olduğu anlaşıldı ve yapısal hata bulunan kaza nedeni olan kare  şeklindeki pencere kısımları düzetilerek ilk uçuş tarihinden 6 yıl, kazaların olduğu tarihten 4 yıl sonra 1958 yılında yeninden göklerle buluştu.

De Havilland Comet ile ilgili görsel sonucu

Yıl 1979.

1971 yılında ilk uçuşunu yapan McDonnell Douglas DC-10 tipi uçak 1979 yılında american Airlines şirketinin kazası ile yere indirildi. Yapılan araştırmada kaza nedeninin motor pylonu adı verilen motoru kanada bağlayan parçanın sertifikasyon gereği üretilmediği ve montajının bu şekilde yapıldığı anlaşılınca 6 Haziran 1979 yere indirilen uçaklar 13 Temmuz 1979 günü yeniden göklerle buluştu.

McDonnell Douglas DC-10 ile ilgili görsel sonucu

Yıl 1982.

İlk uçuşunu 1980 yılında yapan Yakovlev Yak-42 tipi uçak ilk uçuş tarihinden 2 yıl sonra 1982 yılında Aeroflot, Leningrad Civil Aviation Directorate operatörlüğündeki bir uçağın düşmesi ile 132 kişi hayatını kaybeder ve uçakların tümü yere indirilir. Uçakların yerde kaldığı 2 yıl boyunca kazanın nedeni araştırılır ve sonunda kaza nedeninin uçağın kuyruk kısmında bulunan yatay stabilizör adı verilen parçanın kriko vidasında tasarım hatası olduğu anlaşılır ve hata düzeltildikten sonra 1984 yılında uçaklar yeniden servise verilir.

Yakovlev Yak-42 ile ilgili görsel sonucu

Yıl 2000.

Bir döneme damgasını vuran ve yolcu uçakları piyasasında çığır açan uçağın yere indirilişi sırada. Evet Concorde. 1976 yılında ilk uçuşunu yapan ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere ses üstü hızla seyreden Concorde 2000 yılında Air france şirketinin kazasında 109 kişi hayatını kaybeder ve uçağın düşüş nedeni araştırılması için uçaklar 2001 yılına kadar yere indirilir. Yapılan incelemeler ve kontroller uçağın yakıt tanklarının hatalı olduğu yönünde şüphelere yol açınca tüm Concorde’ların uçuşa uygunluk sertifikaları alınır 2001 yılında yeniden göklere dönen uçak daha sonra bir daha havalanmamak üzere yeniden ere indirilir. Bu olay da efsane uçağın sonu olur.

Concorde ile ilgili görsel sonucu

Yıl 2013.

2009 yılında ilk uçuşunu yapan ve servise giren Boeing 787 tipi uçaklarda bulunan lityum-iyon bataryaların arızaları ve uçakların yerde yanma tehlikesi geçirmesi yüzünden uçaklar 16 Haziran 2013 tarihinde yere indirilerek arıza tespiti v sorunun çözülmesi için çalışmalara başlanır. Yapılan çalışmaların ardından sorun 19 Nisan 2013 tarihinde çözülerek uçaklar yeniden servise verilir.

Boeing 787 ile ilgili görsel sonucu

Ve yıl 2019.

2017 yılında ilk uçuşunu yapan Boeing 73 MAX tipi uçaklar iki ölümlü kazaya karışınca amerikan havacılık otoritesi uçakların yere indirilmesi için aicl çağrı yapar. Yapılan açıklamalarda uçağın AoA ( Angle of Attack  – hücum açısı ) sensöründe yazılım hatası olduğu belirtilir ve sorun düzeltilene kadar uçakların yere indirilmesine karar verir. Bu yere indirilme operasyonu Boeing tarihinde en büyük yere indirilme olarak tarihe geçer.

Boeing 73 MAX ile ilgili görsel sonucu

 

Bu yazı 996 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 boeing 787
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV