TEI İlk Helikopter Motorunu Teslim Etti

Paylaş
 

TUSAŞ Motor Sanayi (TEİ) T70 Genel Maksat Helikopterinde kullanılacak ilk T700-GE-701D motorlarını TUSAŞ/TAI’ye (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne) teslim etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir’de düzenlenen mitingde , TUSAŞ Motor Sanayii’nin (TEI) Türk Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında General Electric ( GE ) lisansı altında ürettiği 2000 beygir gücündeki iki adet T700-GE-701D helikopter motorunun Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TUSAŞ) teslim edildiğini açıkladı. Ayrıca Erdoğan, milli jet motorunun test altyapısıyla ilgili olarak 95,5 milyon dolarlık yatırımın da temel atma aşamasına geldiğini belirtti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde Lockheed Martin – Sikorsky Aircraft firması işbirliğiyle 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne teslim edilecek. TEI, program kapsamında; GE Aviation lisansı altında 236 adet T700-TEI-701D turboşaft motor üretecek. Ayrıca TEI’nin faaliyetleri ilk T700-TEI-701D motorunun tesliminden, teslim edilecek en son T70 helikopterinin asgari 30 yıllık ömrü boyunca devam edecek.

Ana yüklenici TAI, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu (Renkli MFD sayısal harita ve sembolojisi ile INS/GPS Seyrüsefer Sistemi, Görev Yönetim Sistemi ) ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Türk Genel Maksat Helikopteri Programı’nda ilk helikopterin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Defenceandtechnology

 

Bu yazı 936 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV