Thomas Cook Uçağı Geri Döndü

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz gün Thomas Cook şirketine ait M2652 sefer sayılı Mancehster – Holguin(Küba) seferini yapan OY-VKF tescilli Airbus 330-243 tipi uçağın kalkışından bir süre sonra Trent 772 tipi sol motorundaki teknik bir arıza yüzünden pilotlar Manchester havalimanı’na geri dönmeye karar verdiler. Uçak geri dönüp güvenle inişini yaptı ve bakıma alındı. Ancak uçakta motor arızasından daha ilginç bir durum vardı.

Uçağın sol kanattaki wingleti yoktu . Uçağın 22 Mayıs 2017 tarihinde çekilen görüntülerinde de wingleti olmadığı ve bu şekilde iniş kalkış yaptığı videolarda gözüküyor.

Peki uçakta eksik parça olması uçuş güvenliğini nasıl etkiliyor? Uçağın bu şekilde uçmasına teknik olarak nasıl izin veriliyor?

Uluslararası otoriteler winglet olmadan uçuşa dayanıklı bant ile  bölgenin kaplandığı zaman uçağın uçabileceği bilgisini paylaştılar. Yakıt tasarrufunda önemli bir yeri olan wingletin olmaması uçakta yakıt harcamının artabileceği ihtimalini doğurmakta ama uçuşun güvenliğini etkilemediği belirtilmekte.

Uçağın ayrı zamanlarda ayrı çekilen videoları.

 

Bu yazı 959 kere okundu.
Etiketler:
airbus 330 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV