THY Boeing MAX’lar Konusunda Zarar Ödemesi İçin Anlaştı

Paylaş
 

THY  İle Boeing MAX’lar Konusunda Zarar Ödemesi İçin Anlaştı.

Türk Hava Yolları 13 Mart 2019’dan bu yana uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX tipi uçaklar için amerikalı uçak üreticisi Boeing ile anlaştı. THY’nin zararlarının 120 Milyon dolarlık kısmının Boeing tarafından  karşılanacağı öğrenildi.

THY ile Boeing’in uzun süredir devam eden MAX zararının karşılanmasına ilişkin görüşmelerde anlaşma sağlandı. THY’nin 13 Mart’tan bu yana yerde olan 12 adet MAX uçağı bile birlikte teslim alması gereken 12 adet uçak için 150 Milyon Dolar tazminat talep ettiği ancak pazarlıklar sonunda rakamın 120 Milyon dolara düşürüldüğü iddia edildi.

AirportHaber‘den edinilen bilgilere göre; THY ile Boeing tazminat konusunda kesin anlaşma sağladı ve önümüzdeki günlerde bu kararın kamuoyuna açıklanacağı öğrenildi.

Boeing, geçen yıl “737 Max 8” tipi yolcu uçaklarının (MCAS) uçuş kontrol sistemindeki üretim hatasının yol açtığı uçak kazaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait bir Boeing 737 Max uçağı, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu kazaların ardından uçuşları durdurulan MAX uçaklarından filosunda 12 adet bulunduran THY, uçaklar park pozisyonuna çekmiş ve teslim alması gereken 12 adet MAX’i de teslim alamamıştı. Uçaklarıun 12’si İstanbul Atatürk ve İstanbul Havalimanı2nda geri kalanı ise amerikada…

Bu yazı 373 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV