THY Boston Uçağının İlginç Rotası. Boston Uçağı Neden Beyrut’a Gitti?

Paylaş
 

THY Boston Uçağının İlginç Rotası. Boston Uçağı Neden Beyrut’a Gitti?

Türk Hava Yolları’nın TK82 sefer sayılı Boston – İstanbul Havalimanı seferini yapan TC-JNI tescilli uçağı İstanbul Havalimanı’na yaklaşmasını yaparken bir kez pas geçti. Ardından Fr24 sitesindeki verilere göre uçak önce Ankara’ya daha sonra da Akdeni’e doğru yöneldi. Dikkatler çeken bu uçuşta neler olmuştu?

Aslında Türk Hava Yolları’nın TK82 sefer sayılı Boston – İstanbul Havalimanı seferini yapan TC-JNI tescilli Airbus A330-343 tipi uçağı İstanbul’a normal şekilde inişini gerçekleştirmiş, planlamaya göre İstanbul  Havalimanı – Beyrut seferini yapacaktı. İstanbul – Beyrut seferinin kodu ise TK826 idi. Buradan olayın gerçekleşmesinde iki ihtimal olabilirdi.

İhtimallerden biri uçak takip sitesi Flightradar24 sitesinde bir veri hatası ki sık sık karşılaşılan bir durum. İkinci ihtimal ise Boston seferinin 82 ile Beyrut seferinin de 82 ile başlamsından kaynaklı pilotun yaptığı hatalı giriş. Mesela pilot yapacağı seferin sefer numarasını 826 değil de 82’yi girip 6 yı unutursa haliyle uçak tekrardan Boston – İstanbul seferini yaptığını ya da Boston – İstanbul seferinin devam ettiğini sanacaktı. Verileri incelediğimizde uçak inişini 13:37’de tamamlamış ve yaklaşık 3 saat yerde kaldıktan sonra 16:11 sıralarında Beyrut seferini yapmak üzere havalanmıştı. Bu yaklaşık  3 saatlik zaman farkının da uçağın İstanbul Havalimanı’na inişini, yolcularını bırakıp hazırlanması ve Beyut seferine hazırlanması olarak düşünülebilir.

Uçak TK82 kodu ile Beyrut’a devam etti ve Boston seferini yaptığını sanıyordu. Hatta yine aynı sitedeki verilere bakıldığında uçağın İstanbul’a inmediği Beyrut’a yöneldiği gözükmekte. Ancak bütün olanlar normal ve rutin bir işleyişine devam etmekte. ve herhangi bir problem olmadığı uçağın Beyrut’a yönelmediği ve normal uçuşunu yaptığını göstermekteydi.

Bu yazı 1452 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV