THY İberia’dan Uçak mı Kiralayacak?

Paylaş
 

Geçtiğimiz 18 Şubat 2018 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’na uzun bir süreden beri sefer yapmayan İspanyol havayolu şirketi İberia‘nın EC-MNK tescilli Airbus A330-202 tipi uçağının  IB31 uçuş kodu ile Madrid’den kalkıp İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptığını görünce uçuş kodunu araştırdım ve bu uçuş kodunun muhtemelen charter yada özel uçuş kodu olduğu sonucuna vardım. En azından tahminim bu yönde.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi uzun bir süreden ber sefer düzenlemeyen İberia’nın ( sefer düzenlediği zamanlar A319, a320 ve A 321 gibi uçaklar ile geliyordu)A330 gibi gniş gövdeli bir uçakla gelmesi biraz ilginç geldi. Sefer numarasından charter yada özel bir uçuş olduğu belli olan bu uçağın neden geldiği konusunda küçük bir araştırma yaptım. İlk olarak İspanya ile Türkiye arasında büyük bir ziyaretçi kafilesinin geldiğini düşündüm. Ancak rastladığım bir fotoğraf bu ihitmali çürüttü. Çünkü İberia’nın uçağı THY Teknik bakım hangarındaydı. Bunun da muhtemel anlamları şuydu ve ihtimalleri şöyle sıralayabiliriz.

1- İberia imajlı uçak THY teknik ( Turkish Technic ) gibi yaklaşık 15 adet havayolu bakım şirketinin ortaklaşa imzaldıkları bir anlaşma ağı çerçevesinde Türk Hava Yolları bakım hangarlarında bakım faaliyeti için geldi. Anlaşma ağının ismi MRO yani Maintenance, Repair & Overhaul (MRO).

2- Türk Hava Yolları bu uçağı kiraladı. Ve kendi hangarında bakım ve boyama işlemleri yapıldıktan sonra filoya katılacak. Bunu ihtimal dahiline sokan ise 2017 yılının Eylül ayında yayınlanan Türk Hava Yolları yatırımcı ilişkilerinin sunumunda 29. sayfadaki ibare. Sunumda Eylül 2017 tarihi itibarı ile THY filosundaki A330-200 uçak  sayısının kargo uçakları hariç 16 adet olduğunu ve bu sayının 18 adete çıkacağı bilgisi paylaşılmıştı. Bu ibareye göre 1 yaşında gibi oldukça genç olan bu uçağı Türk Hava Yolları’nın kiralayabileceğini de ihtimaller dahilinde tutmak istedim.

3- İberia’nın uçağı herhangi bir havayolu şirketine kiralandı. Teslimat öncesi bakımları yapaılacak ve kiralayan şirkete gidecek.

Önümüzdeki süreçte uçağı takip edip gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bakalım ihtimallerden hangisi gerçekleşecek?

 

Geçtiğimiz gün sizinle paylaştığımız habere konu olan İberia şirketine ait uçağın akıbeti belli oldu. Uçak 1. ihtimalde yazdığımız üzere bakım faaliyeti için İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelmiş ve bakım  işlemi bittikten sonra IB32 uçuş kodu ile 1 Mart 2018 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Madrid’e döndü.

 

 

Bu yazı 948 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV