THY Kargo Adına Çalışan ULS Kargo’nun İki Uçağı Neden Çorlu’ya Yönlendirildi?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Türk Hava Yolları Kargo adına çalışan ULS Kargo şirketine ait TK6317/THY6317 sefer sayılı Oslo – İstanbul Atatürk seferini yapan TC-VEL tescilli Airbus 310-304F tipi kargo uçağı ile yine THY Kargo adına uçan ULS Kargo şirketine ait TK6747/THY6747 sefer sayılı Bağdat – İstanbul Atatürk Havalimanı seferini yapan TC-SGM tescilli airbus 310-308F tipi uçağı trafiğin yoğun olmadığı saatler olan 00:00 sularında Atatürk Havalimanı’na yaklaşma sırasında turlamaya başladılar. İki uçak havada henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı bir süre turladıktan sonra Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na inişlerini yaptılar. Uçaklar burada bir süre bekledikten sonra ( muhtemel yakıt ikmali) İstanbul Atatürk Havalimanı için tekrar kalkışlarını yaptılar ve Çorlu Havalimanı’ndan ayrıldılar.

Düzenleme: ULS Kargo’ya ait THY Kargo adına çalışan 2 uçağın Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’na neden yönlendiğrildiği belli oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçakların yaklaşma  yaptıkları sırada yoğunlaşan sis görüş mesafesini düşürünce uçaklar ilk önce İzmir’e yönlendirildi. Sonra Çorlu’daki hava şartlarının uygunolması nedeniyle İstanbul’a daha yakın olan Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’na yönlendirilen uçaklar Çorlu Havalimanı’na inişlerini yaptılar.

Peki diğer uçaklar İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaparlarken bu uçaklar neden iniş yapamadılar? ULS Kargo şirketinin Çorlu’ya yönlendirilen uçakları Airbus 310 tipi kargo uçağı. Yeni  nesil uçaklarda bulunan CATIII ILS sistemi sıfır görüş mesafesine yakın hava olaylarında uçağın meniyetli bir şekilde yaklaşmasını ve iniş yapmasını sağlıyor. Ancak teknolojileri biraz daha eski olan bu gibi uçaklar böylesi durumlarda iniş yapmayıp ( normalde onlarda bu gibi hava durumlarında iniş yapabilirler ancak havacılıkta riske yer olmadığından) uçuş emniyeti açısından ya hava durumunun düzelmesini bekliyor yada hiç vakit kaybetmeden başka bir havalimanına yönlendiriliyor.

Uçakların konu olduğu haberlerde sıkça karşımıza çıkan ILS nedir?

İngilizce 3 sözcüğün baş harflerinden oluşan ILS’nin açılımı; ‘Instrument Landing System’, Türkçesi ise; ‘Aletli iniş sistemi’dir.

ILS NE İŞE YARAR?

Uçağın piste hassas iniş yapmasını sağlayan, navigasyon sistemleri arasında en çok bilinenidir.

Bugün çoğu havalimanında kullanılan en pratik iniş sistemini oluşturur. Ana amacı, pilota iniş için uygun hattı ve irtifayı verir. Kesin, güvenilir olmasının yanı sıra uçak üzerinde az alet gerektirmesidir. Buna ilaveten diğer navigasyon sistemleri ile kullanılabilir bir sistemdir. ILS genelde kötü hava koşullarında kullanıldığı için atmosferik olaylardan kesinlikle etkilenmezdir ve uzun ömürlüdür.

ULS Kargo’nun uçaklarının havada turladığı dakikalarda Zagros Air şirketine ait  ZO3001/IZG3001 sefer sayılı EP-ZGB tescilli Airbus 321-231 tipi uçağın da Marmara Denizi üzerinde turladığı, ancak diğer trafiklerin normal şekilde yaklaşmalarını yapıp indikleri görüldü.

 

Bu yazı 1113 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV