THY TC-LOE ve TC-JNN Tescilli A330’ların Arızası Neydi?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Türk Hava Yolları’nın iki Airbus 330 tipi uçağı geçtiğimiz günlerde biri Tahrsan’da diğeri Frankfırt’ta olmak üzere arıza yapmış ve Tahran’daki geri dönerken Frankfurt’ta arıza yapan uçak ise bir süre Frankfurt’ta beklemişti. Tahran’a geri dönen uçağın haberini  BURADA, Frankfurt’taki uçağın haberini ise  BURADA sizlerle paylaşmıştık.

Bu gün bu iki uçağın neden sorun yaşadıklarına yaptığımız küçük bir araştırma sonucu ulaştık. Tahran’dan kalkışından kısa bir süre sonra geri dönen ve Tahran’a inişini yapan TC-LOE tescilli Airbus 330-343 tipi uçağın motorlarından biri güç kaybı yaşaması yüzünden pilotlar riske girmemek için Tahran’a geri dönme kararı aldılar. Uçağın güvenle yaptığı inişin ardından yapılan kontrolde uçağın motor kontrol ünitesinde arıza olduğu ve ünitenin yenisi ile değiştirilmesinin ardından uçak kalkışını yaparak sefere verilmek üzere İstanbul’a geldi.

Frankfurt’ta seferi iptal olup bekleyen TC-JNN tescilli Airbus 330-343 tipi uçağın ise motor fan pallerinde hasar tespit edildiğinden uçağın seferi iptal edildi. Ancak hasarın neden olduğu hakkında bir açıklama yapılmadı. Hasarlı parçalar İstanbul’dan gönderilen yeni parçalar ile değiştirildikten sonra uçak İstanbul’ gelerek seferlerine geri döndü.

Bu gibi olaylar çalışan makineler için gayet olağan şeyler olduğu için bu gibi olayların uçaklar için bir tehlike yaratmadığını uzmanlar her fırsatta dile getiriyorlar. Özellikle Türk Hava Yolları gibi ciddi ve büyük bir havayolu şirketi çalışanları da  uçuş güvenliğini riske atacak en küçük ihtimalleri bile göz önünde bulundurduklarından dolayı bu gibi iptaller ve geri dönüşler ile arada sırada karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu geri dönüş ve iptal de bunun gibi olaylardan biri olarak kayıtlara geçti.

Bu yazı 1278 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV