THY Uçakları Neden Paketlendi?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları’na ait bir kaç uçağın paketlendiği  haberlerini medyada gördük. Peki uçakların bu şekilde paketlenmesinin sebebi ne?

Uçaklar uzun süre kullanılmayacağı zamanlarda bu şekilde koruma altına alınması gayet normal bir durum. Uçakların çevre şartlarına maruz kaldığı zaman korozyona uğramasını engellemek için bu şekilde paketlenip alacakları zarar minimum düzeye indirgeniyor. Korozyona eğilimli olan bölgeler bu şekilde sarılarak korunuyor.  Bu işlem sadece THY uçakları için değil dünya üzerinde herhangi bir şirketin uçağı yada askeri bir uçakta olabilir. Bu şekilde fotoğrafları zaten havacılıkla ilgilenenler arada sırada internette paylaşılıyor sanırım görmüşlerdir.

Uçakların korozyondan en çok etkilenen bölgelerini ise şöyle sıralayabiliriz: (Zaten fotoğraflarda da saydığımız bölümlerin özellikle sarıldığını görmektesiniz)

Uçak üzerinde boyasız ya da boyası kalkmış yüzeyler Bağlayıcılar (perçinli birleştirmeler vb.), benzer olmayan metal ile temas eden yüzeyler kaynak alanları ve çevresi egzoz gaz yolları iniş takımları ve iniş takım yuvaları, Flap/slat kanalları ve yuvaları motor alık bölgesi ve hava giriş kısmı kanat ve kontrol satıh hücum kenarları, menteşeler, kontrol kabloları elektrik sistemi batarya kompartımanı temizleme sonrası su biriken yerler, boşaltım (drain) sisteminin çevresi (hidrolik, yakıt, su, çöp vb.) yabancı madde ve nemin yoğunlaşıp biriktiği yerler, hidrolik sistem (borular, piston ve silindir asamblesi, valfler) ve havalandırma sistemi.

thy-de-krizin-fotografi-ucaklar-paketlenmeye-baslandi-186391

Kaynak: Murat Şahin Twitter

 

Bu yazı 2109 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV