THY Yeni Uçağını “Göbeklitepe” Renkleri İle Süsleyecek

Paylaş
 
THY yetkilileri ile görüşen Büyükelçi Önen, Haliliye isminin verileceği yeni uçağa Göbeklitepe görsellerinin giydirilmesi yapılacak.

Çin’de olduğu halde memleketi Şanlıurfa’yı unutmayan Pekin Büyükelçisi A. Emin Önen, THY’nin yeni uçağına isim arayışı ve Göbeklitepe ile ilgili yaşanan sorunu çözdü. THY yetkilileri ile görüşen Büyükelçi Önen, Haliliye isminin verileceği yeni uçağa Göbeklitepe görsellerinin giydirilmesi yapılacak. Üstelik bu çalışma ilk olma özelliği taşırken Büyükelçi Önen, uçağın önümüzdeki hafta Göbeklitepe görselleri ile süsleneceğini açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Boeing 787-9 uçağına Göbeklitepe’nin yer aldığı Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinin ismi verilecek ve uçak Göbeklitepe görseli ile giydirilecek.

THY’de geçtiğimiz günlerde yeni isim arayışı için sosyal medya üzerinden bir anket düzenledi. Ankette Göbeklitepe de yer aldı ve sosyal medya kullanıcıları yeni uçağa Göbeklitepe isminin verilmesi yönünde oy kullandı. Ancak ankete rağmen THY yeni uçağa Göbeklitepe isminin verilemeyeceğini açıkladı. THY’ye ait Göbeklitepe isimli uçak 2015 yılında Katmandu’da bir kaza yaşadı. THY Havacılık kuralları gereği bu isimin başka bir uçağa verilemeyeceğini belirtti.

Kurallara rağmen yapılan anket ve Göbeklitepe isminin kullanılamayacak olması tepkileri beraberinde getirirken Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Şanlıurfa A. Emin Önen devreye girdi. THY yetkilileri yaklaşık 1 aydır görüşmelerini sürdüren Büyükelçi Önen THY’nin isim kuralını çiğnemeden kentin tanıtımına katlı sağlayacak yöntemi bulundu. THY ile yeni uçağa Göbeklitepe’nin yer aldığı ilçenin ismi olan “Haliliye”nin verilmesi; uçağın ise Göbeklitepe görselleri ile giydirilmesine karar verildi.

Uçak giydirme olayı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşırken, Büyükelçi Önen’in girişimleri ile Göbeklitepe göklerde olacak.

Üstelik uçak giydirme önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

Kaynak: Türkiye Turizm

Haber yayınlanan kaynakta bu kadar bilgi ile yayınlanmış. Hangi uçağın boyanacağı ve ismin hangi uçağa verileceği hakkında henüz net bir bilgi yok. Büyük ihtimal yeni gelen Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçaklara uygulanacağı tahmin ediliyor. Ancak haberdeki bir cümle  dikkatimi çekti. ” Ancak ankete rağmen THY yeni uçağa Göbeklitepe isminin verilemeyeceğini açıkladı. THY’ye ait Göbeklitepe isimli uçak 2015te Katman’du da bir kaza yaşadı. THY Havacılık kuralları gereği bu isimin başka bir uçağa verilemeyeceğini belirtti.

Ancak bu kuralın uygulanmadığını ve bu sözlerin günümüz ile çeliştiğini belirtmek isterim.

1974 yılında İzmir Cumaovası’nda düşen Fokker F-28 tipi uçağın ismi “Van” idi. Günümüzde TC-JSH tescilli Airbus A321 tipi uçağın ismi “Van”.

1974 yılında Paris’te düşen TC-JAV tescilli DC-10 tipi uçağın ismi “Ankara” idi. Günümüzde TC-JJP tescilli uçağın ismi “Ankara”.

1974 yılında Isparta’da düşen TC-JBH tescilli uçağın ismi “Antalya” idi. Günümüzde TC-JND tescilli airbus A330 tipi uçağın ismi “Antalya”.

1975 yılında İstanbul yakınlarında düşen TC-JAP tescilli Fokker F-128 tipi uçağın ismi “Bursa” idi. Günümüzde TC-JOG tescilli Airbus A330 tipi uçağın ismi “Bursa”

1979 yılında Ankara yakınlarında düşen TC-JAt tescilli Fokker F-28 tipi uçağın ismi “Trabzon”du. Günümüzde TC-JNL tescilli Airbus A330 tipi uçağın ismi “Trabzon”

1983 yılında Ankara’da  düşen TC-JBR tescilli uçağın ismi “Afyon”du. Günümüzde TC-JRM tescilli airbus A321 tipi uçağın ismi “Afyonkarahisar”

1994 yılında Van’da düşen TC-JES tescilli uçaın ismi ” Mersin” idi. Yakın zamanda THY filosundan ayrılan TC-JII tescilli Airbus A340 tipi uçağın ismi “Mersin”di

2003 Yılında Diyarbakır’da düşen TC-THG tescilli RJ-100 tipi uçağın ismi ” Konya” İdi. Günümüzde TC-JNB tescilli Airbus A330 tipi uçağın ismi ” Konya”

2009 yılında Amsterdam’da yaklaşma sırasında kırım geçiren Türk Hava Yolları  uçağının ismi ” Tekirdağ” dı. Günümüzde aynı isim TC-JMJ tescilli Airbus A321 tipi uçağa verilmiş durumda.

Türk Hava Yolları filosundaki diğer uçakların isimleri için:

Türk Hava Yolları Uçaklarının İsimleri – Airbus

 

 

Bu yazı 631 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV