THY’de Kaç Adet Boeing 747 Oldu?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/Türk Hava Yolları’nda Boeing 747 uçak varmı? THY’de kaç tane Boeing 747 var? gibi soruları arada sırada havacık ile ilgili çoğu platformda görmeye başladım.

Türk Hava Yolları’nın kargo kolu olan Türk Hava Yolları Kargo ( Turkish Cargo) büyüyen kargo piyasası taleplerine yetişebilmek için ardı ardına açtığı noktalara yetişmek adına filosunu kiralık ve satın aldığı uçaklarla büyütüyor. Geçtiğimiz aylarda şirket Kalitta Air ve Atlas Air şirketlerinden Boeing 747 tipi kargo uçakları kiraladı. Toplamda 3 adet Boeing 747 tipi uçak Türk Hava Yolları Kargo için havada. Bu uçakların kira süreleri bilinmemekle birlikte baştada bahsettiğimiz üzere taleplere yetişebilmek için şirketin iki adette Boeing 777F tipi uçak siparişi bulunuyor. Bu uçaklardan ilki Aralık ayının ortalarında filoya katılması bekleniyor. ( DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ ). Alınan duyumlara göre Boeing 777’ler geldikten sonra da Boeing 747 lerin çalışmaya devam edeceği sanılıyor. THY Kargo için kiralıkolarak çalışan boeing 747 ler şunlar:

Atlas Air şirketinden : 1 adet kiralık : N412MC tescilli Boeing 747-47UF(SCD) tipi uçak.

Kalitta Air şirketinden 2 adet kiralık: N701KC tescilli Boeing 747-4B5F ve N401KZ tescilli Boeing 747-481F tipi uçaklar ol

Birde dip not olarak paylaşmak istiyorum. Bu uçaklar Türk Hava Yolları’nın kiraladığı ilk Boeing 747’ler değilmiş. Araştırdıkça derinlerde bu uçakların yıllar önce de THY KARGO adına uçtuğu bilgisine ulaşmıştım ( DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ)

Bu yazı 5646 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV