THY’nda Bir Dönem Sona Erdi

Paylaş
 

Türk Hava Yolları’nda bir dönem sona erdi.

1993 yılında TC-JIK tescilli Airbus A340 tipi uçakla 4 motorlu uçak  serüveni başlayan milli havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları’nın bugün itibarı ile bu serüveni sonlandı.

Aradan geçen 26 yılda Türk Hava Yolları filosuna çeşitli modellerde toplam 9 adet Airbus A340 tipi uçak katıldı.

TC-JIK, TC-JIJ, TCJII, TC-JIH ve TC-JDN tescilli uçaklar Airbus A340-313

TC-JDJ, TC-JDK, TC-JDL ve TC-JDM tesclli uçaklar ise Airbus A340-311 tipiydi.

Bu 9 adet uçağın 7 adet Türk Hava Yolları’nın öz malı 2 adet ise ILFCfinans şirketinden kiralıktı ( TC-JIJ ve TC-JIK )

Bu uçaklarla Türk Hava Yolları uçuş ağını daha da genişletmiş bu uçaklar sayesinde duraklama yapmadan Çin ve amerika rotalarında uçmaya başlamıştı.

Hatta uçaklardan bir tanesinin ise  pilotlara ve teknisyenlere zor anlar yaşattığı için yaşadığını ve ruhu olduğuna inanılıyordu. Evet Deli Mayk’tan bahsediyorum. Deli Mayk’ın hikayesini okumak için TIKLAYINIZ.

Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde artık ekonomin ömürlerini bitirmeya başlayan uçaklar teker teker filodan ayrılmaya başladı. Kimisine uçak çarpmış olduğu yerde kal edilerek yedek prça olarak kullanılmış, kimisi ise filodan çıkartılıp girişimcilere satılarak kafe, lokanta yada düğün salonu olarak hizmet vermeye başlamıştı.

Bu dönem bu gece yarısı ( 12 Nisan 2019 ) TC-JII tescilli Airbus A340-313 tipi uçağın TK6936/THY6936 uçuş kodu ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkıp diğer kardeşleri gibi Güney Afrika merkezli Africa Charter Airline şirketi filosuna katılmak üzere Johannesburg Havalimanı’na gitmesiyle son buldu.

Gönül isterdi ki -Türkiye’deki havacılık sektöründe bir devrin açılmasına neden olan TC-JAA Topkapı isimli DC-9 tipi uçağın Türkiye’ye getirilip bir müzede yada benzeri yerde sergileyemedik- bari bu uçaklardan birinin böyle bir yerde koruma altına alınıp gelecek nesillerin görmesi sağlansın. Örneğin Havacılık müzesi, örneğin THY’nin kendi yapabileceği bir havacılık müzesi gibi… Malesef TC-JAA gib bu uçaklarda elimizden uçup kayıp gitti. Artık uçağı gelecek nesiller fotoğraflardan görebilecek. Bizler yine binemesekte  İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkarken inerken bir kaçe kez görebilme şerefine nail olabildik.

Sonuç olarak ülkemizde yeni yeni gelişen havacılık sektöründe ne yazık ki henüz hade vefa yok denecek kadar az. İnşallah bir gün emektar uçakların sergilendiği daha kapsamlı bir havacılık müzemiz olur. Ya da olan müzelerimiz daha da geliştirilir..

Elveda Deli Mayk… Elveda Airbus A340…Unutmayacağız…

Bu yazı 563 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV