THY’nin Airbus A350 Uçağının Teslimatı Ertelendi

Paylaş
 

Türk Hava Yolları’na mart ayında başlaması gereken Airbus A350-941 tipi uçaklarının teslimatı ertelendi. THY’nin ilk teslim alacağı TC-LGA tescilli A350-941 tipi uçak, geçtiğimiz günlerde test uçuşuna çıkmıştı. Uçağın Almanya’ya götürüleceği ve kriz sonrasında teslim alınmasının planlandığı öğrenildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan oronavirüs salgını  nedeniyle havayolu şirketleri ekonomik anlamda ciddi darboğazda. Bir çok şirket, uçak siparişlerini iptal etme veya ötelemeye çalışırken imalatçılar da üretimlerini yavaşlatıyor. avrupalı imalatçı Airbus, koronavirüs salgını nedeniyle dün imalata ara vereceğini açıklamıştı.

THY’nin ertelemede ikinci nedeni ise seyahat yasağı. Fransa’dan Türkiye’ye seyahat yasağının olması nedeniyle öğretmen pilotlar İstanbul’a gelemeyecek. Bu durumda THY uçakları teslim alsa bile ilk etapta fabrikadan öğretmen pilotlara ihtiyaç duyacağı için eğitim sekteye uğrayacak.

Bu gelişmeler doğrultusunda A350’nin yüksek ihtimalle Airbus’ın Almanya merkezi olan Hamburg’a götürüleceği, burada emniyete alınarak yeni teslimat tarihinin bekleneceği tahmin ediliyor.

Kaynak : Tolga Özbek

Bu yazı 402 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV