THY’nin Yeni Uçuş Merkezine HAVELSAN Üretimi Yerli Simülatör

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Türk Hava Yolları’nın yeni uçuş eğitim merkezi bu gün törenle hizmete girdi. Yeni eğitim merkezinin açılış töreninde birde ilk yaşandı. Havelsan tarafından Boeing 737-800NG simülatörü tamamen yerli imkanlarla yapılıp pilotların eğitimleri için kullanılmak üzere işletmeye açıldı.

Atatürk Havalimanı’nın yanında Florya sınırları için yapılan Türk Hava Yolları’nın  yeni Uçuş Eğitim Merkezi’nin açılışında bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı yeni simulatör cihazının yapımında emeği geçen personele teşekkür ederek artık seri imalat sürecinin başlaması gerektiğini vurguladı. Aycı konuşmasında “Ülkemizi havacılık sektörünün merkezi durumuna getirecek üçüncü havalimanı ile birlikte, eğitimli uçuş ekibi ihtiyacında da ciddi bir artışın kaçınılmaz olacağı aşikârdır. Ülkemizin uçuş eğitiminde dışa bağımlılığını sonlandıran Uçuş Eğitim Merkezimiz ile uluslararası platformda rekabet gücümüzü ve dolayısıyla eğitim satışındaki payımızı artırarak ülke ekonomimize katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu amaç doğrultusunda dünyanın en büyük uçuş eğitim merkezlerinden biri olma hedefimize, açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni yerleşkemiz ile ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ise”Atatürk Havalimanı, Florya yerleşkesinde 1993 yılından beri uçuş eğitim hizmeti veren Türk Hava Yolları, yeni Uçuş Eğitim Merkezi yatırımıyla mevcutta 10 adet olan donanımlı uçuş simülatörü sayısını 14’e, 58 olan sınıf sayısını ise 90’a çıkarmış oldu. Temin aşamasındaki 10 adet simülatör ile kısa bir sürede 24 adet tam uçuş simülatörüne ulaşılması hedeflenmektedir. Yeni eğitim merkezi ile birlikte bin 520 olan kişi kapasitesinde de yüzde 48’lik bir artış gerçekleşti. Böylece yeni eğitim merkezinde aynı anda 2 bin 260 uçuş personeli eğitim hizmetlerinden faydalanabilecek. İhalesi 22 Nisan 2016 tarihinde yapılan 55 bin 369 metrekare yerleşke alanı içerisinde 26 bin 500 metrekare kapalı alana sahip merkezde, güç kaynağı dinamik UPS ile kesintisiz eğitim hizmeti sağlanırken; otomasyon sistemi ile akıllı bina konseptinde tüm noktalar ve tüm cihazlar izlenebilir ve kontrol edilebilir duruma getirildi” denildi.

Kaynak : Havelsan

 

Bu yazı 1002 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV