Toros Havayolları (1)

Paylaş
 

ICAO Kodu : –

IATA Kodu : –

Merkezi : Ankara

Çağrı Adı : –

Sınıf: Bölgesel Hava Taşımacılığı

Satatü: Proje aşamasında kaldı.

O yıllarda Cessna şirketinin Türkiye mümessilliğini yapan Emekli Ticaret Ortaklığı ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde bölgesel havacılık  taşımacılığı amacı ile 1980 yılı başlarında kuruldu. İl olarak bir ingiliz şirketinden 6 adet HP Herald Turboprop uçağın kiralanmasına karar verildi.

1980 yılıbaşlarında çıkan haberlerde ise Emekli Ticaret Portekiz Lizbon Havalimanı’nda aylardır yatan Eighty Eight Partnership adlı bir havayolu şirketinin Convair 880-22M(F) tipi N54CP tescilli kargo uçağını satın aldığı yazılıyordu. Uçağın 1980 yılı Ağustos ayında İstanbul’a getirilmesi ve Toros Havayollar adına avrupa ve Orta Doğu’ya charter kargo seferlerinin yapılması planlanıyordu. Uçak hiç bir zaman İstanbul’a gelmedi. Uçak sonradan anlaşıldığı üzere Central American Airways şirketi adına uçtuktan sonra 1985 yılında San Juan Havalimanı’nda parçalandı ve gövdesi itfaiye eğitimlerinde kullanılmak üzere değerlendirildi.

(Şirketin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Kapak Fotoğrafı – Bruce Drum

Diğer Şirketler için TIKLAYINIZ

Bu yazı 1539 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV